Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podpowiedź w kwestii wyjazdów służbowych nauczycieli na szkolenia. Na szkolenie wyjeżdża dwóch nauczycieli. Szkolenie odbywa się w tej samej miejscowości (jest to, to same szkolenie – wyjeżdżają dwie polonistki). Pierwszy nauczyciel dostaje zgodę na wyjazd samochodem prywatnym, dostaje również zwrot kosztów przejazdu zgodnie z regulamin zatwierdzonym w szkole. Czy w obecnym stanie prawnym dyrektor może na delegacji drugiego nauczyciela wskazać jako środek lokomocji „wyjazd wspólny” z pierwszym nauczycielem?
Pracodawca nie jest uprawniony do dysponowania samochodem prywatnym pracownika i jednostronnego decydowania, kogo ma obowiązek zabrać w podróż służbową, ponieważ żaden przepis nie przyznaje jemu takiego uprawnienia. Natomiast w przypadku, gdy nauczyciel posiadający prywatny samochód wyrazi zgodę na zabranie drugiego nauczyciela, określając środek transportu na szkolenie, na które nauczyciele zostali skierowani przez dyrektora, można wyznaczyć wspólny wyjazd. W takiej sytuacji rozliczenie kosztów przejazdu będzie miało miejsce tylko w odniesieniu do posiadacza samochodu, a nauczyciel, który pojedzie na szkolenie jako pasażer, nie otrzyma zwrotu kosztów podróży, ponieważ nie będzie ich ponosił (§ 3 ust. 1, 3 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz.U. z 2013r., poz. 167 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy po powierzeniu innemu nauczycielowi stanowiska dyrektora placówki na pierwszą 5-letnią kadencję należy kogoś poinformować? Jakie instytucje należy poinformować o zmianie dyrektora szkoły?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w małej szkole, w której jest dużo rejonów do dyżurowania i brakuje nauczycieli dyrektor może powierzyć dyżur na stołówce podczas obiadu osobie z obsługi szkoły?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy opinia w sprawie powołania wicedyrektora szkoły musi być w formie uchwały i czy głosowanie powinno być tajne?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Witam
Szkolny zestaw programów nauczania zatwierdzany jest na dany rok szkolny, czy może na cykl nauczania w danej klasie?
Precyzując pytanie klasa pierwsza rozpoczynająca naukę w roku szkolnym 2011/2012 powinna mieć zatwierdzony program nauczania z wiedzy o społeczeństwie, która będzie realizowana w klasie czwartej czyli w roku szkolnym 2015/2016?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W statucie przedszkola mamy zapis "w przedszkolu nie są stosowane wobec dzieci żadne zabiegi lekarskie i nie podaje się żadnych lekarstw." Jeśli przyjmujemy do przedszkola dziecko przewlekle chore to zawsze indywidualnie rozmawiamy z rodzicami u ustalamy powyższe kwestie podania leku (przeważnie ktoś z rodziny jeśli jest taka konieczność to przychodzi i np. bada poziom cukru jeśli dziecko choruje na cukrzycę itp. Wiem, że mógłby to robić nauczyciel, który wyraziłby zgodę na to i został przeszkolony. Jednak z reguły nauczyciele nie zgadzają się na to a w przedszkolu nie mamy pielęgniarki. Chciałabym zapytać czy w statucie może pozostać taki zapis czy należy go zmienić, a jeśli tak to jakie nadać mu brzmienie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe