Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie podstaw prawnych do zarządzeń dyrektora w sprawie: 1) powołania komisji Skrutacyjnej i komisji wnioskowej 2) w sprawie powołania stałego protokolanta na br. 3 )w sprawie wprowadzenia instrukcji na wypadek pożaru w budynku bursy 4) w sprawie wprowadzenia procedur w razie wypadku ucznia na terenie bursy 5) w sprawie wprowadzenia regulaminu zwalniania nauczycieli, obowiązujący w bursie
Obowiązujące przepisy wprost nie zobowiązują dyrektora bursy do wydania powyższych zarządzeń. Jeśli komisja skrutacyjna i wnioskowa mają wykonywać zadania z zakresu rachunkowości, decyzja dyrektora o ich powołaniu wynika z ogólnych obowiązków kierownika jednostki (art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz.U. z 2016 r., poz. 1047). Przepisy nie przewidują funkcji „stałego protokolanta”, a w związku z tym powołanie takie osoby jest uzależnione od zakresu powierzonych obowiązków, wynikających z wewnętrznych regulacji (np. statutu, regulaminu rady pedagogicznej) – jeśli osoba na tym stanowisku ma protokołować przebieg zebrań rady pedagogicznej, jest powoływana przez dyrektora jako przewodniczącego organu w oparciu o art. 69 ust. 4 PO w związku z odpowiednim postanowieniem regulaminu rady pedagogicznej. Wprowadzenie instrukcji na wypadek pożaru wynika z ogólnych kompetencji związanych z kierowaniem przez dyrektora bursą oraz zapewnianiem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć (art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 PO). Wprowadzenie procedury w razie wypadku ucznia również wynika z ww. ogólnych kompetencji dyrektora bursy (art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 PO). Z kolei ustalenie regulamin zwalniania nauczycieli wynika z kompetencji dyrektora w zakresie kierowania zakładu pracy (art. 68 ust. 5 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń z niepełnosprawnością w stopniu lekkim nie realizuje godzin z drugiego języka, ma uczęszczać na zajęcia z techniki. Ile godzin obowiązuje ucznia i jak wygląda sprawa z oceną na świadectwie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły podstawowej musi zorganizować opiekę dla uczniów w czasie zimowej przerwy świątecznej? Jeśli tak to na jakich zasadach? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli uczeń zmienia szkołę i jest przekazany do placówki opiekuńczo-wychowawczej lub do innej szkoły, czy dyrektor wydaje decyzję odnośnie przekazania ucznia, czy odbywa się to jedynie za pomocą druków przekazania ucznia do innej placówki?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam w przedszkolu dwójkę dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności ruchowej. Otrzymuję z gminy zwiększoną dotację na te dzieci. Dzieci te, objęte są dodatkowymi zajęciami rewalidacyjnymi. Rodzice tych dzieci nie płacą tzw. czesnego za przedszkole (opłaty miesięcznej). Czy rozliczając na koniec roku dotację na te dzieci będę mogła odliczyć opłatę za przedszkole?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel na zajęcia dodatkowe - przygotowujące do sprawdzianu i egzaminu opracował program zajęć, a nie plan? Czy bez opinii nauczyciela, metodyka, braku wpisu w zestaw szkolnych programów nauczania nauczyciel może sobie samodzielnie realizować taki program? Jakie są podstawy prawne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe