Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: nauczycielka zgłosiła dyrektorowi, że jest w ciąży. Jej tygodniowy wymiar pracy wynosi 27 godzin 9 ( w tym 9 nadgodzin). Czy nadal może pracować w tym wymiarze, czy należy jej nadgodziny przydzielić innemu nauczycielowi? Jeżeli może je nadal realizować to czy powinna napisać do dyrektora prośbę o ich utrzymanie?
Zasadą jest, że liczba godzin ponadwymiarowych nauczyciela nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć (art 35 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Natomiast kobiecie w ciąży, osobie wychowującej dziecko do lat 4 oraz nauczycielowi w trakcie odbywania stażu nie przydziela się pracy w godzinach ponadwymiarowych bez ich zgody (art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela).
Oznacza to, że zarówno w przypadku przydzielenia godzin ponadwymiarowych w ilości wyższej niż 1/4 pensum nauczyciela (dot. każdego nauczyciela), jak i w przypadku przydzielenia jakichkolwiek godzin ponadwymiarowych kobiecie w ciąży, konieczna jest zgoda nauczyciela. Zgodę taką należy uzyskać na piśmie (nie prośba, a zgoda) i dołączyć do akt osobowych nauczycielki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektorowi pracującemu w szkole w systemie pięciodniowym przysługuje dzień wolny za pracę wykonywaną w sobotę lub niedzielę - nadzór nad młodzieżą wyjeżdżającą na wycieczki edukacyjne i koncerty? Proszę o odpowiedz z podaniem podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Odprawa emerytalna, gdy nauczyciel osiągnął wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego po rozwiązaniu stosunku pracy. Pytanie: 28 lutego 2010 r. nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę-nauczyciel przebywał w stanie nieczynnym od 1 września 2009 r. W 2014 r. nauczycielka osiągnęła wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i z dniem 10 grudnia 2014 r. przeszła na to świadczenie. Od 1 marca 2010 r. do chwili obecnej nie pracowała. Czy należy teraz nauczycielowi wypłacić odprawę emerytalną? Jeżeli tak, to jaka podstawa prawna reguluje wypłatę takiej odprawy?
- Bardzo proszę o poradę prawną w niżej opisanej sprawie. Nauczyciel mianowany przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. Od 12 sierpnia 2013r. do 31 stycznia 2014r. nauczyciel przebywał ciągle na zwolnieniu lekarskim (łącznie 173 dni). W okresie 3-14 lutego 2014 r. przypadały w naszym województwie ferie zimowe. Od 6 lutego 2014 r. do chwili obecnej nauczyciel nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie uzyskał prawa do świadczenia rehabilitacyjnego z uwagi na wykorzystany w ostatnim czasie urlop dla poratowania zdrowia. Czy w tym przypadku można rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy. Proszę o pomoc i stosowną podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie składniki wynagrodzenia sekretarza szkoły (czyli pracownika samorządowego) należy ująć do odprawy emerytalnej po 40 latach pracy, jeżeli w skład wynagrodzenia wchodzą : - wynagrodzenie zasadnicze, staż pracy, premia , dodatek funkcyjny. Proszę o dokładne uzasadnienie podstawy prawnej i jej podanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W wyniku pewnych błędów nagroda jubileuszowa dla nauczyciela za 25 lat pracy, która powinna być wypłacona 31.08.2012r. została wypłacona 15.09.2015r. Po przedstawieniu wszystkich świadectw pracy w dn.18.10.2016r powinna być wypłacona nagroda za 30 lat pracy. Czy mogę wystąpić o wypłatę w całości czy zachowany będzie termin pomiędzy wypłatami nagród. Poproszę o podanie podstawy prawnej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe