Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracuję w szkole niepublicznej. Jak wypisać ucznia ze szkoły w trakcie roku szkolnego? Rodzice mają podpisaną umowę na kształcenie z okresem wypowiedzenia 3 miesiące. Nagle zabrali dziecko ze szkoły i zapisali do innej placówki niepublicznej. Formalnie dziecko jest uczniem naszej szkoły jeszcze przez jakiś czas, choć uczęszcza już do innej szkoły. Kiedy należy przekazać arkusz ocen dziecka? Czy tamta szkoła powinna przyjąć dziecko bez dokumentów? Na jakie przepisy prawa należy się powołać? Czy dotyczą one placówek niepublicznych?
Niezwłocznie po upływie okresu wypowiedzenia umowy (kiedy dziecko straci status ucznia szkoły i będzie pewność, ze do niej nie wróci) należy przesłać do nowej szkoły (jeśli jest znana) lub wydać rodzicom ucznia kopię arkusza ocen ucznia albo słuchacza poświadczoną za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły, jeśli rodzice nie będą wcześniej ubiegali się o jego wydanie. Rodzic ucznia potwierdza podpisem otrzymanie kopii arkusza ocen – można go ewentualnie wysłać z potwierdzeniem odbioru (§ 14 ust. 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, Dz.U. z 2017 r., poz. 1646). Dziecko należy uwzględnić w księdze arkuszy ocen oraz w księdze uczniów jako opuszczające szkołę z powodu zmiany szkoły (§ 15 ust. 2, § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia). O zakończeniu nauki po upływie okresu wypowiedzenia umowy należy poinformować dyrektora publicznej szkoły obwodowej, na terenie której mieszka dziecko (art. 36 ust. 13 PO). Nowa szkoła może zakwalifikować ucznia do odpowiedniej klasy według wieku oraz przyjąć go na zasadach określonych w jej statucie; potwierdzona kopia arkusza ocen stanowi podstawę przyjęcia do publicznej szkoły (art. 172 ust. 2 pkt 7, art. 164 ust. 2 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy opinie i wnioski na posiedzeniu rady pedagogicznej podejmuje się w formie uchwały rady pedagogicznej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o zredagowanie pisma do organu prowadzącego informującego o odbywających się w szkole rekolekcjach wielkopostnych w oparciu o nowe podstawy prawne.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Ile razy można wydłużyć etap edukacyjny dla ucznia z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym? Już raz wydłużono etap w kl. V, o 1 rok. Obecnie uczeń jest w kl. VI i ma 15 lat. Czy etap edukacyjny można jeszcze wydłużyć o rok?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy autorski program zdrowotny realizowany po raz pierwszy w przedszkolu jako program dodatkowy musi być uchwalony przez Radę pedagogiczną czy nauczyciel musi wystąpić do dyrektora z wnioskiem o dopuszczenie programu do użytku?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podstawę prawną określającą potrzebę stworzenia regulaminu rady pedagogicznej w przedszkolu niepublicznym.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe