Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik w latach 26.01.1978 r. do 14.12.1979 r. odbywał służbę wojskową pierwszą pracę podjął 1 marca 1980 r., czy ZUS zalicza do emerytury okres służby wojskowej, jest to brakujący okres tego pracownika by mógł przejść na emeryturę?
Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 53), która obowiązuje od 1 stycznia 1999 r., okresami składkowymi są okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby. Podkreśla się, że okresami składkowymi, wliczanymi do stażu emerytalnego, są także okresy służby wojskowej odbytej przed 1999 r., mimo że składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za osoby odbywające tę służbę nie były odprowadzane (Odpowiedź na zapytanie nr 8353 w sprawie włączenia zasadniczej służby wojskowej do okresu składkowego ZUS z dnia 5 sierpnia 2015 r.; http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=54E3A781). Uwzględnienie wskazanego w pytaniu okresu służby wojskowej jako składkowego ni e jest uzależnione od tego, czy jest to dla pracownika okres brakujący do przejścia na emeryturę. ZUS powinien więc uwzględnić w okresach składkowych czas służby wojskowej w latach 1978-1979.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od dnia 1.09.2013r. zatrudniliśmy nauczyciela mianowanego w pełnym wymiarze na zastępstwo za nauczycielkę która była w ciąży (art 10, ust.7 KN "na czas zwolnienia lekarskiego nauczyciela j.niemieckiego"). Dnia 30.10.2013r. nauczycielka urodziła dziecko, przebywała na urlopie macierzyńskim od 30.10.2013 - 28.10.2014r., po urlopie macierzyńskim udzielono nauczycielce zaległego urlopu wypoczynkowego od dnia 29.10.2014r do dnia 17.02.2015r. W czasie zaległego urlopu wypoczynkowego nauczycielka zaszła w ciążę drugim dzieckiem i od 27.01.2015r. przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Czy umowę zawartą 1.09.2013r z nauczycielem na zastępstwo mogę traktować jako jedną, czy powinnam zawierać na każdą z zaistniałych okoliczności odrębną umowę? Jeżeli tego nie zrobiłam, czy powinnam wypowiedzieć nauczycielowi za trzymiesięcznym wypowiedzeniem umowę w maju traktując ją jako umowę na czas nieokreślony (w przyszłym roku szkolnym może nie być godzin dla nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie jesteśmy gimnazjum, a od 01.09.17 r. jednostka nasza będzie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową. Uchwała nadająca Akt założycielski szkoły i statut będzie podjęta we wrześniu (pod koniec). Kiedy mamy dokonać zmian REGON, NIP, w ZUS i u wszystkich kontrahentów? Myślę, że gdy będzie akt założycielski, ale jak do tego czasu mamy funkcjonować? Pracownicy dostali informację, że od 01.09.17 stają się pracownikami szkoły podstawowej, więc kto 01.09.17 płaci im wynagrodzenia, gimnazjum czy szkoła podstawowa, jakich pieczątek używać?
- Dziękuję za odpowiedź ale odpowiedź nie dotyczy mojego pytania. Nauczyciel jest zatrudniony w naszej szkole na dwóch umowach, na dwóch różnych stanowiskach pedagogicznych.
Pracownica jest zatrudniona w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na podstawie dwóch umów o pracę. Na stanowisku wychowawca grupy w wymiarze 1 etat i ma płaconą wysługę lat 20%. Od 1 września 2024 r. jest zatrudniona również w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na drugą umowę na stanowisku kierownik grup w wymiarze ½ etatu. Czy przy drugiej umowie należy płacić wysługę lat również 20%.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole podstawowej można zatrudnić nauczyciela do prowadzenia zajęć języka ukraińskiego (jako języka dodatkowego nauczanego jako języka mniejszości narodowej), jeśli ma on: - przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej (edukacja wczesnoszkolna); - zaświadczenie wydane przez organizację mniejszości narodowej potwierdzające znajomość ww. języka?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej do rozwiązania umowy o pracę z upływem czasu, na który była zawarta oraz rozwiązania umowa o pracę na mocy porozumienia stron?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe