Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik na 1.11.2018r. ma 19 lat pracy z z dniem 21.11.2018r. osoba ta przyniosła od Radcy Prawnego pozytywną opinię - zaliczenie do lat pracy pasionki 2 lata. Czy Dyrektor ma obowiązek wypłacić jubilatkę na 20 lat?, czy powinien wypłacić ją dopiero na 25 lat ?
W opisanym przypadku nauczyciel powinien przedstawić dyrektorowi zaświadczenie z właściwego urzędu gminy o pracy w gospodarstwie rolnym. Jeżeli urząd nie dysponuje dokumentami, na podstawie których mógłby wydać zaświadczenie, nauczyciel może udowodnić okres pracy zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne (ustawa z dnia 20.07.1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy).
Z chwilą złożenia właściwych dokumentów przez nauczyciela - udokumentowania prawa do nagrody jubileuszowej - należy wypłacić nagrodę za 20 lat pracy, gdyż jako roszczenie pracownicze przedawnia się dopiero po 3 latach od dnia, w którym stało się wymagalne - art. 291 § 1 kodeksu pracy. W 2022 roku nauczyciel nabędzie prawo do nagrody za 25 lat pracy (w pełnej wysokości). Jedynie w sytuacji, gdy między wypłatą nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy a nabyciem prawa do nagrody za 25 lat minie nie więcej niż 12 miesięcy, to nagrodę za 20 lat wypłaca się w całości, a w dniu nabycia prawa do nagrody za 25 lat - różnicę między kwotą jednej a drugiej nagrody.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka urodziła w dniu 18.11.2013 dziecko. W 2013 roku przed narodzinami dziecka wykorzystała w całości urlop w czasie ferii zimowych. Placówka jest jednostką feryjną. Od 18.11.2013 do 16.11.2014 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 17.11.2014 przebywa na urlopie wypoczynkowym. Jaka ilość urlopu wypoczynkowego przysługuje za rok 2013 i 2014? W jakim dniu powinna rozpocząć pracę w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w roku 1994 ukończył Kolegium Nauczycielskie w zakresie: nauczanie początkowe z muzyką, a później ukończył studia magisterskie w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, ma kwalifikacje do nauczania muzyki w klasach IV-VIII?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający w stanie nieczynnym może być zatrudniony w innej szkole ale w innym mieści i czy może to być szkoła prywatna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wszystko ok, ale to dotyczy n-la oddziału przedszkolnego, który zastępował n-la na urlopie macierzyńskim /zakończenie urlopu przypadało na 19 czerwca, potem 5 dni chorobowego co dało datę końcową - 24 VI - zakończenia zajęć/ . A więc, umowa z zastępującym nauczycielem wygasała dokładnie 24 czerwca. Po jej zakończeniu wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Stąd też nadal mam wątpliwości, czy w takiej sytuacji - umowy na czas zastępstwa a nie zatrudnienia na rok szkolny - nie popełniłam błędu?
- Nauczycielka mianowana (staż pracy 30 lat, zatrudniona na podstawie mianowania) w roku szkolnym 2015/2016 miała ograniczony wymiar zatrudnienia do 13/18 na podstawie art. 22 Karty Nauczyciela. Ograniczenie przypadało na okres wrzesień 2015-styczeń 2016. Od lutego 2016 r., w związku z długotrwałym zwolnieniem lekarskim innej nauczycielki miała w zastępstwie przydzielone godziny do pełnego pensum - 18 godzin do dnia 24 czerwca 2016 r. Od 25 czerwca 2016 r. , w związku z powrotem nauczycielki do pracy (zakończenie zwolnienia lekarskiego), ponownie powróciła do pensum 13/18. Czy okres 7 lat pracy przypadający przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia powinien być w pełnym wymiarze? Czy w związku z powyższym ograniczeniem zatrudnienia spełnia warunki do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w roku szkolnym 2016/2017? W organizacji pracy szkoły na rok 2016/2017 ma przydzielone 18/18 godzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe