Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Po wprowadzeniu dużych zmian do statutu szkoły, chcę opracować nowy statut szkoły podstawowej. Jakie procedury muszę zachować (krok po kroku).
W sytuacji opisanej w pytaniu, należy wydać jednolity tekst statutu wg procedur przewidzianych w końcowych ustaleniach aktualizowanego statutu. Projekt zmian opracowuje reda pedagogiczna na podstawie kompetencji ustawowych, następnie je uchwala. Niektóre organy nadzoru pedagogicznego oraz organy prowadzące nie wymagają udostępniania znowelizowanego dokumentu. Ponieważ statut jest dokumentem podlegającym upublicznianiu, jest bowiem aktem prawa wewnątrzszkolnego, należy je opublikować w sposób opisany w statucie.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (ze zm.), w szczególności art. 72.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy zespołem placówek w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole samorządowe. Szkoła organizuje dowóz uczniów do szkoły. Czy mogę wydać decyzję, że może być dowożone dziecko trzyletnie wraz z matką (matka jest osobą chorą i samodzielnie nie może jeździć samochodem), ponadto zaznaczam, iż w szkolnym busie jest miejsce, nie jest on przepełniony i przewozi ilość osób zgodnie z przepisami. Jest rodzic, któremu wszystko przeszkadza, wciąż utrudnia mi organizacje i działanie placówki. Chciałabym wiedzieć czy mogę taką decyzję podjąć i jak ją argumentować .
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli Regulamin dyżurów nauczycieli jest załącznikiem do Statutu, to zmiany w regulaminie należy dokonać zarządzeniem, czy uchwałą?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy może w statucie niepublicznego przedszkola nie być organu Rady Pedagogicznej? Jeżeli organami jest tylko organ prowadzący i dyrektor, to czy trzeba mimo wszystko pisać protokoły z zebrań rady?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w sprawie uchwalenia statutu zespołu. W statucie zespołu szkolno-przedszkolnego nadanym przez organ prowadzący mamy między innymi następujące zapisy:
1. Dyrektor Zespołu jest jednocześnie dyrektorem Przedszkola i Szkoły.
2. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, samorządu uczniowskiego Przedszkola i Szkoły.
3. Statuty poszczególnych placówek wchodzących w skład Zespołu szczegółowo precyzują zadania, cele i sposób ich realizacji.
4. Organami Zespołu są:
1) Dyrektor Zespołu
2) Rada Pedagogiczna
3) Rada Rodziców
4) Samorząd Uczniowski Szkoły.
5. W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie Zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych placówek.
Jak uchwalić statut naszego zespołu? Mamy odrębne rady pedagogiczne. Czy odrębne Rady Pedagogiczne - Przedszkola i Szkoły - uchwalają Statut Zespołu Szkolno-Przedszkolnego? Jeśli tak, to każda z rad pedagogicznych w swoim protokolarzu będzie miała po 2 załączniki: jeden statut zespołu, drugi statut przedszkola lub szkoły. Każdy załącznik będzie opisany innym numerem uchwały. Utworzą się wówczas 4 załączniki - 4 statuty. Jak tego uniknąć? Może jakieś wspólne zebranie rady pedagogicznej szkoły i przedszkola dotyczące tylko statutu zespołu? Czy są podstawy prawne do takiego współdziałania rad? Jak podjąć wspólną uchwałę i jak ją zaprotokółować?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty, uchwały, regulaminy itp. powinien prowadzić dyrektor Niepublicznego Punktu Przedszkolnego? W placówce aktualnie są zatrudnione 2 nauczycielki przedszkola i jedna pomoc nauczyciela. Jestem właścicielką placówki i pełnię rolę dyrektora oraz dodatkowo nauczyciela przedszkola. Czy w takiej placówce jest konieczny nadzór pedagogiczny?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe