Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pisząc nowy arkusz organizacji pracy na nowy rok szkolny jestem zmuszona zmniejszyć nauczycielom tygodniową liczbę godzin. Czy do końca maja muszę dać nauczycielom wypowiedzenie i zatrudnić ich od września na nowe umowy czy wystarczy aneks we wrześniu do dotychczasowych umów, które określają większą ilość godzin?
Jeżei zmniejszenie wymiaru etatu następuje z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela, czyli zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, należy do końca maja wypowiedzieć nauczycielom warunki pracy. W zależności od formy zatrudnienia różnie będzie się to odbywać.
Nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania:
Do końca maja należy zaproponować zmniejszenie liczby godzin w nowym roku szkolnym (do nie mniej niż połowy etatu) w trybie art. 22 ust. 2 KN. Jeżeli nauczyciel wyrazi zgodę (oczywiście na piśmie), wówczas od września dostaje nowy angaż z proporcjolanie obniżonym wynagrodzeniem.
Jeżeli nauczyciel nie zgodzi się na ograniczenie etatu, rozwiązuje się z nim stosunek pracy. W tym przypadku wypowiedzenie również należy wręczyć do końca maja.
Nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę:
Do końca maja należy zaproponować zmniejszenie liczby godzin w nowym roku szkolnym poprzez wypowiedzenie zmieniające, na podstawie art. 42. § 1 Kodeksu Pracy ("Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.").
Od września jest on automatycznie zatrudniony w wymiarze określonym w wypowiedzeniu zmieniającym. Otrzymuje jedynie angaż z obniżonym wynagrodzeniem.
Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością jednostronną pracodawcy. Można zmienić też wymiar etatu nauczycielowi na podstawie czynności dwustronnej, czyli zwykłego aneksu do umowy podpisanego przez obie strony, jednak trzeba to zrobić również do końca maja, gdyż w razie późniejszej zmiany decyzji pracownika, nie będzie już można nic zrobić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wicedyrektor może zwrócić się o ocenę pracy do organu prowadzącego, czy dokonać jego oceny pracy może wyłącznie dyrektor szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy na pisemną skargę rodzica na nauczyciela dyrektor ma obowiązek odpowiedzieć?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy prowadzenia zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa w szkole ponadpodstawowej. Nasza szkoła jest szkołą niepubliczną. W klasie pierwszej roku szkolnego 2022/2023 będzie uczyło się 18 uczniów. Czy zajęcia z zakresu pierwszej pomocy muszą (jest nałożony taki obowiązek) być prowadzone w bloku po dwie godziny? Czy zajęcia z zakresu pierwszej pomocy muszą (jest nałożony taki obowiązek) być prowadzone z podziałem na grupy (w naszym przypadku po 9 osób)? Szkoła nie posiada własnej strzelnicy. Czy mamy obowiązek prowadzić zajęcia na strzelnicy? Jeżeli tak to, w jakim wymiarze? Kto ma uprawnienia do prowadzenia takich zajęć?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy opieka nad uczniami biorącymi udział w dyskotece może zostać zaliczona w poczet realizacji tzw. godzin "karcianych"?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uchwała Rady Pedagogicznej o skreśleniu ucznia pełnoletniego jest dla dyrektora szkoły jednoznaczna decyzją do jej wykonania czy tez stanowi jeden z elementów do podjęcia tej decyzji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe