Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Otrzymałam pozwolenie na zatrudnienie asystenta nauczyciela w wymiarze 1/2 etatu tj. 20 godzin tygodniowo. Proszę o odpowiedź: - co z praca w ferie, - czy mogę mu zlecać zastępstwa doraźne w klasach I -III, - jak obliczać urlop. Mam kłopot bo nie wiem czy traktować go jak nauczyciela, czy jak pracownika samorządowego.
Asystent nauczyciela jest pracownikiem niepedagogicznym (art. 15 ust. 8 PO), ale nie posiada statusu pracownika samorządowego, gdyż jest on wprost wyłączony w art. 7 PO. W związku z tym przysługuje jemu urlop jak pracownikowi zatrudnionemu na podstawie przepisów KP, uzależniony od stażu pracy i wymiaru zatrudnienia: 10 lub 13 dni, czyli 80 lub 104 godziny w przypadku zatrudnienia przez cały rok kalendarzowy. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 154 § 1 i 2, art. 1542 § 1 i 2 KP). W związku z zatrudnieniem na stanowisku niepedagogicznym, asystent nauczyciela nie może realizować doraźnego zastępstwa za nauczyciela (art. 35 ust. 2a KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel wspomagający zatrudniony od 1 września 2018r na czas określony (1 rok)rozpoczyna staż na stopień nauczyciela kontraktowego
- Czy prowadzenie zajęć z języka obcego można powierzyć na zasadzie umowy szkole językowej, a zajęć z muzyki komercyjnej szkole muzycznej? Jeśli tak, czy osoby prowadzące takie zajęcia muszą mieć uprawnienia pedagogiczne do prowadzenia zajęć w danym typie szkoły?
- Mam nauczycielkę, która 6 września 2016 r. kończy urlop macierzyński. W tym momencie przygotowuję projekt arkusza organizacyjnego i wiem, że od 1 września br. mogę jej przydzielić 7,9/18 godzin. Zgodnie z przepisami powinnam wręczyć jej wypowiedzenie. Jest to nauczycielka kontraktowa, która w wakacje będzie przystępowała do awansu na nauczyciela mianowanego. Bardzo proszę o prawidłowe zasady postępowania w takim przypadku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile razy nauczyciel może dostać wypowiedzenie warunków pracy i płacy? Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o prace na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.). Drugie pytanie czy jeżeli od 01.09.2012 r. pojawiła się możliwość zatrudnienia nauczycielki na pełny etat (zastępstwo za nieobecną nauczycielkę) to powinno to porozumienie obowiązywać do końca zajęć dydaktycznych (czyli do 27 czerwca 2013 r.) czy do końca roku szkolnego (czyli do 31 sierpnia 2013 r.) ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła studnia wyższe magisterskie wydział Biologii i Hodowli Zwierząt na kierunku zootechnika w zakresie oceny i wykorzystania surowców zwierzęcych oraz międzydziałowe studium pedagogiczne (wykaz przedmiotów: pedagogika ogólna 90 godzin, psychologia - 90 godzin, dydaktyka - 60 godzin, metodyka nauczania biologii - 45 godzin, metodyka nauczania przedmiotów zawodowych - 45 godzin, techniczne środki nauczania - 30 godzin, praktyka pedagogiczna w szkole - 150 godzin) ma uprawnienia do nauczania biologii w gimnazjum?
Dziękuję
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe