Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od trzech lat pełnię obowiązki dyrektora szkoły podstawowej. Po wygranym konkursie burmistrz powierzył mi obowiązki na okres lat pięciu (do 31.08.2024 r.) oraz zostałam przeniesiona służbowo do nowego miejsca pracy (jestem nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania). Obecnie gmina w ramach oszczędności planuje od roku 2024 zamknięcie dwóch szkół w gminie, tym mojej. Jakie są moje prawa wynikające ze stosunku pracy?
Z treści pytania wynika, że dyrektor szkoły jest zatrudniony na podstawie mianowania. Aktualnie trwa jeszcze kadencja dyrektora szkoły. Po zakończeniu kadencji dyrektora sprawujący funkcję nauczyciel nadal pozostaje w zatrudnieniu. Z dniem 01.09.2024 r. były już dyrektor szkoły będzie miał status i uprawnienia zwykłego nauczyciela mianowanego. Oznacza to, że w ruchu kadrowym na rok szkolny 2024/2025, przy założeniu, że szkoła nadal będzie funkcjonowała, należy uwzględnić tego nauczyciela w arkuszu organizacyjnym.
Ze statusem nauczyciela zatrudnianego na podstawie mianowania wiąże się stabilizacja zatrudnienia. W kontekście planowanego zamknięcia szkoły specjalny status nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowanie przekłada się na zwiększoną gratyfikację finansową związaną z przymusowym rozwiązaniem stosunku pracy. Zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) dyrektor szkoły w razie całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy. Na podstawie art. 20 ust. 2 zdanie pierwsze nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Kolejnym, jednakże słabszym uprawnieniem przewidzianym przez przepisy Karty Nauczyciela jest możliwość przeniesienia służbowego nauczyciela mianowanego na podstawie art. 18 ww. ustawy. Zgodnie z art. 18 ust. 1 nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Podkreślenia wymaga, że przepis ten nie nakłada na organ prowadzący obowiązku przeniesienia nauczyciela do innej szkoły. Wszystko zależy od możliwości zapewnienia zatrudnienia w innej szkole.
Jednocześnie należy wskazać, że organ prowadzący w przypadku likwidacji placówki nie ma prawnego obowiązku zapewnienia zatrudnienia wszystkim nauczycielom likwidowanej placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe w zakresie wychowania fizycznego dla nauczycieli posiadających przygotowanie pedagogiczne, posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjnej? W programie studiów miał przedmiot: Korekcja wad postawy – 15 h (5 h wykład, 10 h ćwiczenia).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy na wniosek dyrektora terapia dla dziecka uczęszczającego do przedszkola może być zorganizowana w siedzibie poradni PP. Przedszkole z powodu braku specjalisty nie może zorganizować terapii wskazanej w orzeczeniu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może wystąpić w trakcie urlopu o ocenę pracy? Czy nauczyciel przebywający na urlopie wychowawczym może przerwać urlop i wrócić do pracy po zakończeniu roku szkolnego, czyli w czerwcu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak w obecnej sytuacji, kształcenia na odległość, dokumentować realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, jeśli nauczyciele nie przebywają w placówce, tylko w swoich domach, czy powinni otrzymać dzienniki i prowadzić w nich wpisy? Rodzice otrzymują od wychowawców poszczególnych grup propozycje aktywności do realizacji z dziećmi w domu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie, co w sytuacji kiedy nauczyciel wystawia ocenę z zachowania nie stosując się do WSO. Dodam tylko, iż ocena z zachowania powinna być poprawna a nauczyciel-wychowawca stawia bardzo dobrą, mimo iż po zasięgnięciu opinii innych nauczycieli pozostali nauczyciele są odmiennego zdania. Czy dyrektor szkoły może zasięgnąć opinii rady pedagogicznej i zmienić ocenę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe