Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 5 września 2011 roku jeden z moich nauczycieli ma ciągłość zwolnień lekarskich. Są to zwolnienia od lekarza psychiatry. Proszę powiedzieć mi, czy są jakieś przeciwwskazania do dalszej pracy tego nauczyciele w mojej szkole w związku z leczeniem u psychiatry. I jeszcze jedno pytanie dotyczące tego samego przypadku. Czy jeżeli ten nauczyciel będzie chciał roczny urlop dla poratowania zdrowia, to czy musi chociaż na jeden dzień wrócić do pracy? Kiedy powinien napisać do mnie pismo z prośbą o urlop zdrowotny? Wiem że może chorować do 8 marca 2012, bo wtedy mijają 182 dni chorobowego.
1 pytanie
Skoro nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim, oznacza to, że są przeciwwskazania do wykonywania pracy. Nie stanowi to jednak podstawy do tego, aby z nauczycielem takim rozwiązać np. stosunek pracy. Może przebywać na zwolnieniu 182 dni, a nawet dłużej.
Jeżeli jest zatrudniony przez mianowanie:
Art. 23. 1 Karty Nauczyciela:
Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
1) na wniosek nauczyciela;
2) w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;
Jeżeli jest zatrudniony na podst. umowy na czas nieokreślony:
Art. 27. 2 Karty Nauczyciela:
Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
Sam fakt, że nauczyciel leczy się u psychiatry nie ma wpływu na rozwiązanie stosunku pracy.
2 pytanie
Przepisy nie przewidują żadnych terminów składania wniosku o urlop dla poratowania zdrowia. Nie ma też wymogu, aby nauczyciel wrócił do pracy, choćby na jeden dzień. Może złożyć wniosek o urlop przebywając na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza, że urlop dla poratowania zdrowia jest urlopem przeznaczonym m.in. na leczenie.
Aby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel musi jedynie spełnić warunki z art. 73 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry.
Proszę o wzór umowy o pracę dla nauczyciel który będzie zastępował koleżankę która jest na zwolnieniu lekarskim (przedporodowym). Jak zawrzeć klauzulę, że od 5 marca do 27 kwietnia będzie miała 9 godzin, zaś w maju i czerwcu 4 godziny.
Czy zawierać taką umowę na okres wakacyjny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Interesuje mnie procedura awansu zawodowego dla nauczycieli, którym przepisy pozwalają na skrócenie stażu na nauczyciela mianowanego (z tytułem doktora+3 lata pracy na uczelni i z dorobkiem + 5 lat pracy). Interesuje mnie czy zatrudniając taką osobę od razu przystępuje ona do realizacji skróconego stażu (1 rok 9 mies.) czy też powinni oni przepracować te 2 lata "karencji", których normalnie wymaga się od nauczycieli awansujących w normalnym trybie?
- Jaką odprawę należy wypłacić nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę zatrudnionemu w szkole prowadzonej przez Stowarzyszenie? Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1) Błąd w zapisie w umowie o pracę. Z nauczycielką religii, po otrzymaniu przez nią stopnia awansu nauczyciela mianowanego, została sporządzona umowa o pracę, w której został popełniony błąd: "zatrudnienie poprzez mianowanie na czas nieokreślony w wymiarze 10/18". Po podpisaniu umowy błąd z "zatrudnieniem poprzez mianowanie w wymiarze 10/18" został wychwycony, nauczycielkę poproszono o podpisanie prawidłowej umowy odwołując się do Karty Nauczyciela, ale nauczycielka uznaje to jako atak na jej osobę i nie zgadza się na zmianę. Co zrobić? Jak poprawić błąd i całą sytuację?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wypowiedzenia warunków pracy nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu z mianowania w liceum ogólnokształcącym. W związku ze zmniejszeniem oddziałów nie ma dla nauczyciela godzin. Pytanie moje jest takie: czy na wypowiedzeniu umieszczamy tekst "Niniejsze wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez Panią w terminie 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny.", czy może tylko tekst o wysokości odprawy pieniężnej. Proszę o przykładowy tekst wypowiedzenia.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe