Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Załącznik nr 7 do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych:10. Tygodniowy wymiar godzin:...

PORADA PRAWNA

20 sierpnia 2012 Prawo oświatowe

Od 2012/2013 w liceum ogólnokształcącym obowiązywać będzie nowa podstawa programowa. W rozporządzeniu znajduje się informacja, że w klasie I liczba godzin nauczania w tygodniu wynosi 30. Czy w tę liczbę wlicza się religię (przecież nie jest obowiązkowa), czy może być więcej godzin w tygodniu (np. zajęcia z języka polskiego - rozszerzenie)? Podsumowując, czy liczba 30 jest wielkością stałą i niezmienną czy minimalną?

Załącznik nr 7 do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych:

10. Tygodniowy wymiar godzin:
1) obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą dla uczniów poszczególnych klas wynosi:
a) klasa I - 30 godzin, a w oddziale dwujęzycznym - 33 godziny,
b) klasa II - 32 godziny, a w oddziale dwujęzycznym - 35 godzin,
c) klasa III - 29 godzin, a w oddziale dwujęzycznym - 32 godziny;

Limit 30 godzin w klasie I dotyczy obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z wychowawcą. Oznacza to, że w tych godzinach muszą zmieścić się zajęcia:

1. przedmiotów w zakresie podstawowym 
2. przedmiotów w zakresie rozszerzonym

3. przedmiotów uzupełniających
4. zajęcia z wychowawcą 

Jest to tzw. "ramówka".

 

15. Wymiar godzin przeznaczonych na realizację zajęć religii lub etyki, zajęć wychowania do życia w rodzinie, zajęć języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego i naukę własnej historii i kultury oraz zajęć sportowych w oddziałach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego określają przepisy, o których mowa w § 4 ust. 2 rozporządzenia.

Zajęcia z pkt. 15 należy zaplanować w liczbie wskazanej w odpowiednich rozporządzeniach. Godziny te nie mieszczą się w limicie 30 h w przypadku klasy I, a więc razem z godzinami  z "ramówki" zwiększą ogólną liczbę godzin. Jest to wówczas szkolny plan nauczania:

§ 4. 1. Na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas (semestrów) na danym etapie edukacyjnym tygodniowy (semestralny) wymiar godzin odpowiednio:
1) poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego oraz zajęć z wychowawcą;
2) poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego;
3) zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych;
4) dodatkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli takie zajęcia są prowadzone.

2. W szkolnym planie nauczania uwzględnia się również wymiar godzin:
1) zajęć religii lub etyki, zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach;
2) zajęć wychowania do życia w rodzinie, zgodnie z przepisami w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego;
3) zajęć języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego oraz nauki własnej historii i kultury, zgodnie z przepisami w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym;
4) zajęć sportowych w oddziałach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego, zgodnie z przepisami w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania klas i szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego.

 

Liczba 30 jest zatem liczbą stałą i niezmienną w przypadku zajęć obowiązkowych + zajęcia z wychowawcą. Pozostałe zajęcia nie są obowiązkowe (nie są z "ramówki"), więc uwzględniane są w szkolnym planie nauczania, powyżej 30 godzin. 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT