Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka z ponad 7-letnim nieprzerwanym stażem pracy od 26.01.2018 r. do chwili obecnej przebywa na zwolnieniu lekarskim (zwolnienia od lekarza psychiatry). Od 01.09.2018 r. będzie ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia. Pytania: 1. Czy może przebywać na zwolnieniu lekarskim do końca czerwca 2018r., następnie wykorzystać urlop wypoczynkowy a od 01.09.2018 r. iść na urlop dla poratowania zdrowia? 2. Czy musi wykorzystać 182 dni zwolnienia lekarskiego (do 26 lipca), następnie wykorzystać urlop wypoczynkowy i od 01.09.2018 r. urlop dla poratowania zdrowia? 3. Czy po zwolnieniu lekarskim (po 182 dniach) należy bezpośrednio udzielić urlopu dla poratowania zdrowia? 4. W którym momencie nauczycielka powinna wystąpić do dyrektora o urlop dla poratowania zdrowia?
Zgodnie z art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela, do okresu siedmioletniej pracy w szkole, warunkującego nabycie prawa do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
W opisanym przypadku, nauczycielka może przebywać na zwolnieniu lekarskim do końca czerwca. Nie przekroczy okresu 6 miesięcy niezdolności do pracy, więc będzie się on wliczał do okresu 7-letniej pracy. W trakcie wakacji nauczycielka może skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a od 01.09.2018 r. z urlopu zdrowotnego. Przepisy nie uzależniają przyznania urlopu dla poratowania zdrowia od konieczności wykorzystania całego okresu zasiłkowego (182 dni).
Dyrektor szkoły na pisemny wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia wydaje skierowanie na badanie lekarskie przeprowadzane przez uprawnionego lekarza. Przepisy nie określają terminów wydawania skierowania czy składania wniosku. Nauczyciel musi to zrobić w takim terminie, aby zdążyć uzyskać orzeczenie lekarskie przed planowaną datą przejścia na urlop. Uprawniony lekarz orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie:
1) wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego,
2) wyników badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych, których przeprowadzenie uzna za niezbędne,
3) dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole zatrudnionych jest 32 nauczycieli z czego tylko dwóch ma aktualna oceną pracy (z roku 2016) pozostali pięć la i więcej. W związku ze zmianą przepisów i koniecznością oceny nauczyciela raz na trzy lata, co powinien zrobić dyrektor? W roku szkolnym 2018/2019 dokonać oceny trzydziestu nauczycieli? Podzielić ich na mniejsze grupy i wciągu trzech lat ocenić wszystkich (np. po dziesięciu rocznie)?
- Nauczycielka 16.07.2013 r. urodziła dziecko, wykorzystała macierzyński i rodzicielski do 19.05.2014 r. nie skorzystała z całego przysługującego jej urlopu rodzicielskiego ani nie wykorzystał tego urlopu jej mąż. Proszę o informację, czy ta Pani ma możliwość wykorzystania pozostałej części urlopu rodzicielskiego od stycznia 2018 r.? jeśli tak, to za ile tygodni? Proszę o wzór decyzji dyrektora na przydzielenie zaległego urlopu rodzicielskiego pracownicy, której dziecko nie skończyło 6 roku życia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy rozliczania godzin ponadwymiarowych nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez Województwo Małopolskie prowadzących kształcenie w formie zaocznej/ Uchwała NR XXIX/494/12 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 26 listopada 2012r. Obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych wynosi rocznie 684 godziny, w uchwale jest zapis mówiący że " Rozliczenie godzin zajęć dydaktycznych nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć dydaktycznych w kształceniu zaocznym i na odległość następuje w każdym semestrze" "Odbyte godziny zajęć ...przekraczające połowę rocznego wymiaru, są godzinami ponad wymiarowymi". W takim wypadku kiedy powinny być godziny ponadwymiarowe rozliczane? Drugie pytanie dotyczy również rozliczania godzin ponadwymiarowych, z tym, że co w przypadku gdy nauczyciel realizuje zajęcia z różnego pensum i nie tylko w kształceniu zaocznym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy szkoła może przyjąć spadek, a może Rada Rodziców - ma osobne konto?
- Nauczyciel w 2017 przepracował efektywnie okres od 01.01.2017 r. do 31.08.2017r. od 01.09.2017 do 30.06.2018 r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Nabędzie prawo do „13” za 2017 r. Naliczenie „13” powinno nastąpić z okresu efektywnie przepracowanego (I – VIII.2017) czy również z okresu w którym przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia(IX-XII.2017)?.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe