Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozwiązała stosunek pracy z przedszkolem (31.08.2012r.) i nie wykorzystała urlopu. Zatrudniona została w szkole podstawowej feryjnej od 1.09.2012 r. Czy w szkole należy jej się urlop? Czy przedszkole powinno wypłacić ekwiwalent za urlop?
Przedszkole powinno wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
art. 64 ust 5a KN: Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami.
kodeks pracy:
Art. 1551. § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
z zastrzeżeniem § 2.
Należy obliczyć nauczycielce urlop w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu i wypłacić ekwiwalent. Mimo, iż powyższy przepis w dalszej części mówi o urlopie przysługującym u kolejnego pracodawcy, to w przypadku nauczyciela szkoły feryjnej nie będzie miał zastosowania (w omawianym przypadku wykorzystana zostanie jedynie pkt. 1).
W szkole feryjnej w tej chwili nie należy się urlop nauczycielowi, gdyż zgodnie z Kartą Nauczyciela - art. 64. 1: Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. oraz art. 65: Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym.
Zatem dopiero okres ferii zimowych w 2013 roku będzie okresem urlopu tego nauczyciela, a później okres wakacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel który w swojej macierzystej szkole ma pełny etat oraz umowę o mianowanie, czy też na czas nieokreślony, a w drugiej szkole np. kilka godzin . Czy takiemu nauczycielowi można co roku dawać umowę na czas określony od 1 września do 30 sierpnia ?
Czy 3 kolejna ma być już na czas nieokreślony? Nauczyciel ten jest zatrudniany co roku gdyż nie ma pewności czy w danym roku szkolnym będą wolne godziny oraz czy plan pracy w szkole macierzystej umożliwi mu prace w drugiej szkole ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny zatrudniony na zastępstwo do 10 lipca 2015 r. przez ostatnie 2 miesiące przebywa na zwolnieniu lekarskim (na zwolnieniu będzie przebywał do końca trwania umowy). W związku ze zwolnieniem lekarskim pracownik nie wykorzystał urlopu mu należnego 21 dni (w tym 5 dni z poprzedniego roku). Jak prawidłowo zapisać to w pkt. 4 świadectwa pracy. Należy wpisać tam tylko urlop wypoczynkowy za 2015 czy sumę urlopów za 2014 i 2015 r. czyli np. wypłacono ekwiwalent za 21 dni urlopu czy zapis powinien być w brzmieniu wypłacono ekwiwalent za 16 dni urlopu? Mam jeszcze jedno pytanie jak prawidłowo powinien brzmieć zapis w świadectwie pracy ad. pkt.4 pdpkt 4) „był niezdolny do pracy przez okres”: wpisujemy tu wszystkie dni zwolnienia w roku kalendarzowym w którym ustał stosunek pracy czy tylko te od kiedy przeszedł pod ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który kończył edukację wczesnoszkolną z arteterpaią licencjat i edukację wczesnoszkolną z językiem angielskim może pracować w przedszkolu jako nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz uczyć języka angielskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może przyjąć nauczyciela na czas określony od 1 września do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w czerwcu
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące opieki nad dzieckiem zdrowym. Co w przypadku nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasy pracy i nauczyciela dla którego nie jesteśmy głównym miejscem pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe