Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Uzyskanie przez pracownika prawa do renty nie generuje absolutnej konieczności rozwiązania stosunku pracy. Wszystko zależy od stron stosunku pracy, a więc zarówno pracownika,...

PORADA PRAWNA

21 czerwca 2022 Kadry

Nauczycielka przebywała na urlopach związanych z rodzicielstwem od 2010 r. Okres tych urlopów zakończył się w kwietniu 2022 r. W marcu 2022 r. pracownica ta złożyła wniosek o rentę. Po zakończeniu urlopu wychowawczego w kwietniu 2022 r. przedstawiała zwolnienia lekarskie, które trwają obecnie do 13 lipca 2022 r. W czerwcu otrzymała decyzję o otrzymaniu renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od miesiąca złożenia wniosku tj. od marca 2022 r. do kwietnia 2023 r. Jak rozwiązać stosunek pracy z tym pracownikiem – nauczycielem kontraktowym na umowie o pracę na czas nieokreślony? Czy wypłacone wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy w maju 2022 r. oraz zasiłek chorobowy w czerwcu 2022 są należne temu pracownikowi? Czy w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem należy pracownikowi wypłacać zasiłek chorobowy przez okres wypowiedzenia (3-mce)?

Uzyskanie przez pracownika prawa do renty nie generuje absolutnej konieczności rozwiązania stosunku pracy. Wszystko zależy od stron stosunku pracy, a więc zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy:

  • za porozumieniem stron – art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 z późn. zm.);
  • przez wypowiedzenie umowy – art. 30 pkt 2 kp;
  • na podstawie przepisu art. 53 kp, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy) bądź dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową).

W przedstawionej sytuacji, jeżeli nie można rozwiązać stosunku pracy za porozumieniem stron, należy zastosować art. 30 pkt 2 kp, czyli wręczyć pracownikowi wypowiedzenie.

Przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie przewidują zaprzestania wypłaty zasiłku chorobowego pracownikowi, który nabył prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT