Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywała na urlopach związanych z rodzicielstwem od 2010 r. Okres tych urlopów zakończył się w kwietniu 2022 r. W marcu 2022 r. pracownica ta złożyła wniosek o rentę. Po zakończeniu urlopu wychowawczego w kwietniu 2022 r. przedstawiała zwolnienia lekarskie, które trwają obecnie do 13 lipca 2022 r. W czerwcu otrzymała decyzję o otrzymaniu renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od miesiąca złożenia wniosku tj. od marca 2022 r. do kwietnia 2023 r. Jak rozwiązać stosunek pracy z tym pracownikiem – nauczycielem kontraktowym na umowie o pracę na czas nieokreślony? Czy wypłacone wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy w maju 2022 r. oraz zasiłek chorobowy w czerwcu 2022 są należne temu pracownikowi? Czy w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem należy pracownikowi wypłacać zasiłek chorobowy przez okres wypowiedzenia (3-mce)?
Uzyskanie przez pracownika prawa do renty nie generuje absolutnej konieczności rozwiązania stosunku pracy. Wszystko zależy od stron stosunku pracy, a więc zarówno pracownika, jak i pracodawcy.
Możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy:
- za porozumieniem stron – art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 z późn. zm.);
- przez wypowiedzenie umowy – art. 30 pkt 2 kp;
- na podstawie przepisu art. 53 kp, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy) bądź dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową).
W przedstawionej sytuacji, jeżeli nie można rozwiązać stosunku pracy za porozumieniem stron, należy zastosować art. 30 pkt 2 kp, czyli wręczyć pracownikowi wypowiedzenie.
Przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie przewidują zaprzestania wypłaty zasiłku chorobowego pracownikowi, który nabył prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o doprecyzowanie, ile minut wynosi godzina pracy logopedy w szkole. Różni się w znanych mi placówkach: 45 min. 60 min, a także opcja 45 min. z uczniem+15 min. na uzupełnienie dokumentacji.
- Nauczyciel zatrudniony na czas określony od. 01.09.2017 do 30.06.2018 przebywał na zwolnieniu lekarskim (14.11.- 24.11.2017; 7.12.-21.12.2017; 02.01.2018 – 7.06.2018 r.) a później ZUS przyznał mu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego w okresie 0d 7.06.2018 do 3.12.2018. Czy w związku z powyższym nauczyciel nabył prawo „13” za 2018 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwraca się z prośbą o poradę prawną dotyczącą nauczyciela zatrudnionego na podstawie art. 15 ust.2 - Prawo Oświatowe.
Zapytanie dotyczy pensji w/w nauczyciela. Od stycznia 2019r. najniższa krajowa wzrosła do kwoty 2250. W ustawie napisane jest, że w/w nauczyciel nie może zarabiać więcej niż 184% kwoty bazowej, określonej dla nauczycieli .
Obecnie stawka w/w nauczyciela wynosi 2147 ponieważ jest osobą bez przygotowania pedagogicznego.
Czy od 01.01.2019r. powinniśmy zwiększyć jej wynagrodzenie do najniższej krajowej tj. 2250 zł czy czekać na rozporządzenie w sprawie podwyżek dla nauczycieli i bazować na kwocie wymienionej w tabeli?
Bardzo proszę o pilną odpowiedzieć .
z poważaniem
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka otrzymała misję kanoniczną do pracy w charakterze nauczyciela katechety w Gimnazjum. Posiada wykształcenie licencjat kierunek pedagogika specjalna specjalność edukacja niepełnosprawnych intelektualnie (origofrenopedagogika) z terapią pedagogiczną, oraz studia wyższe magisterskie na kierunku pedagogika specjalność pedagogika wspierająca z profilaktyką niedostosowania społecznego. Aktualnie podejmie dokształcanie związane z nauczaniem katechezy w szkole. Mam pytanie czy do wyliczenia wynagrodzenia nauczycielkę zakwalifikować jako osobę posiadającą kwalifikacje, czyli wyższe magisterskie z przygotowanie pedagogicznym, czy bez przygotowania pedagogicznego? Jest to szkoła wiejska. Czy należy się tej nauczycielce dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może nakazać nauczycielowi prowadzenie zajęć indywidualnych w domu ucznia w którym panuje choroba zakaźna Nauczyciel odmówił wyjazdu na zajęcia. Jak rozwiązać taką sytuację zgodnie z prawem?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe