Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub...

PORADA PRAWNA

05 sierpnia 2022 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Nauczycielka jest w ciąży i od 1 września 2022 r. do końca ciąży będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim co w sumie daje 1,5 roku. W jaki sposób zatrudnić nauczyciela na zastępstwo? Nadmieniam, że zwolnienia lekarskie będą wpływać prawdopodobnie co miesiąc. Proszę o wyjaśnienie i wzór umowy.

Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Umowa na zastępstwo zawierana jest z nauczycielem, w celu zastępstwa innego nauczyciela z powodu jego długotrwałej nieobecności w pracy, np. z powodu choroby, a w ocenie dyrektora zachodzi potrzeba zapewnienia na ten czas obsady na tym stanowisku.

Przepisy prawa nie określają ani minimalnego, ani maksymalnego czasu trwania umowy na zastępstwo. Czas trwania zatrudnienia wynika bowiem z długości okresu nieobecności zastępowanego nauczyciela i rozwiąże się w momencie jego powrotu do pracy. Jeśli umowa zawierana jest na zastępstwo nieobecnego nauczyciela, w zawieranej umowie wskazać można, że umowa zawierana jest na okres nieobecności danego nauczyciela. Termin, do jakiego umowa ma trwać, można określić również konkretną datą wynikającą z przewidywanej nieobecności zastępowanego pracownika, jak i zakończeniem tej nieobecności. Decyzja o wyborze sposobu określenia zakończenia terminu umowy na zastępstwo zawsze należy do dyrektora szkoły. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż dopuszczalne jest zawarcie kilku okresowych umów na zastępstwo, gdyż czas trwania umowy lub kolejnych umów z tym samym nauczycielem nie jest limitowany czasowo. W mojej ocenie w przypadku opisanym w pytaniu najwłaściwszym wydaje się określenie, że umowę zawiera się „na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika” i wówczas niezależnie od tego czy ta nieobecność będzie przedłużana cyklicznie, czy będzie to jedna długa nieobecność – umowa będzie trwała do czasu jej zakończenia.

Wzór umowy na zastępstwo można znaleźć TUTAJ.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT