Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielce posiadającej 39 letni staż pracy, zatrudnionej na podstawie mianowania oraz posiadającej uprawnienia emerytalne proponuję zmianę stanowiska (wychowawca świetlicy w niepełnym wymiarze godzin). Nauczycielka nie wyraża zgody. Czy w tym przypadku mogę rozwiązać z nią stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych - art.20 ust.1 KN na podstawie porozumienia stron, czy konieczne jest trzy miesięczne wypowiedzenie? Jaka odprawa jej przysługuje i czy rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na koniec lipca?
Sam fakt niewyrażenia zgody na zmianę stanowiska i obniżenie wymiaru zatrudnienia nie stanowi obiektywnej przyczyny wyboru nauczyciela do zwolnienia. Tylko jeśli zaistnieje brak godzin na dotychczasowym stanowisku nauczycielki z przyczyn organizacyjnych wymienionych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 oraz zastosowane obiektywne kryteria przemawiają za zwolnieniem tej nauczycielki, prawidłowe będzie rozwiązanie jej stosunku pracy, co może nastąpić za zgodą nauczycielki w trybie porozumienia stron w uzgodnionym z nią w terminie (np. 31 lipca) albo też na podstawie 3 – miesięcznego wypowiedzenia złożonego przez dyrektora, które upłynie w dniu 31 sierpnia (bez możliwości skrócenia do 31 lipca), zgodnie z art. 20 ust. 3 KN. Przy każdym z tych trybów nauczycielka będzie uprawniona do 6 – miesięcznej odprawy z art. 20 ust. 2 KN oraz ponadto do 3 – miesięcznej odprawy emerytalnej z art. 87 ust. 2 KN, jeśli ta ostatnia odprawa nie została jej w przeszłości wypłacona w związku z rozwiązaniem innego stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka do końca kwietnia b.r. była zatrudniona w pełnym wymiarze. Jednakże od miesiąca maja jej głównym miejscem zatrudnienia stała się inna szkoła, a w naszej placówce nauczycielka realizuje jedynie 2 godziny tygodniowo. Poprzednio wysługa za lata pracy wypłacana była w naszej placówce. Na jakiej podstawie cofnąć teraz tej Pani dodatek za wysługę, skoro wypłaca go inna placówka?
- Proszę o zajęcie stanowiska w poniższej sprawie: pracownik został zatrudniony na czas nieokreślony od 1 stycznia 1995 r. w pełnym wymiarze godzin jako pomoc kuchenna. Od 1.04.2004 r. dyrektor powierzył pracownikowi stanowisko rzemieślników w zawodzie kucharza . Od 3.07.2009 r. porozumieniem zmieniającym umowę o pracę, na mocy zgodnego porozumienia stron, pracownik wykonuje pracę na stanowisku starszego intendenta. W pozostałym zakresie umowa o pracę pozostała bez zmian. Od 1.09.2011 r. porozumieniem zmieniającym umowę o pracę (zawartą w dniu 30 grudnia 1994 r. na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin) w związku ze zmianami organizacyjnymi, na mocy zgodnego porozumienia stron, pracownika z dniem 01.09.2011 r. obowiązują warunki pracy na stanowisku: starszego intendenta (w wymiarze 1/2 etatu) i starszego rzemieślnika (w wymiarze 1/2 etatu). Zostały określone kategorie zaszeregowania i wynagrodzenie. W pozostałym zakresie umowa o pracę zawarta pomiędzy stronami pozostała bez zmian. Z dniem 29.07.2016 r. pracownik złożył pisemne "Wypowiedzenie umowy o pracę" o treści: wypowiadam Porozumienie zmieniające umowę o pracę na stanowisku starszego intendenta w wymiarze 1/2 etatu zawartą w dniu 01.09.2011 ............... z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynikającym z Kodeksu Pracy.
W związku z powyższym czy pracownik może wypowiedzieć warunki zawartego na mocy zgodnego porozumienia stron porozumienia? Czy składając wypowiedzenie nie dotyczy ono pierwotnej umowy zawartej na czas nieokreślony? Pracownik do 29.08. jest na urlopie wypoczynkowym, czy w tej sytuacji odpowiedź na złożone wypowiedzenie wysyłamy pocztą z zachowaniem 30 dni zgodnie z KPA ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi kończy się umowa o pracę z dniem 31.07.2016 r. Pani poinformowała, że od 14.07.2016 będzie sprawowała opiekę nad 10 letnim synem w szpitalu. Od dnia 14 lipca Pani nie pojawiła się w miejscu pracy. Do dnia 18.07. nie dostarczono ani zwolnienia lekarskiego, ani informacji pisemnej ze szpitala. Co pracodawca może zrobić w takiej sytuacji? Jak należy wystawić świadectwo pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na stronie http://bip.stawiski.pl/prawo.php?wiad=681 znajduje się załącznik: REGULAMIN w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina Stawiski. W rozdziale II tegoż regulaminu zawarte są warunki przyznania nauczycielom dodatku motywacyjnego. Nie ma w nim żadnych kryteriów dotyczących sytuacji, kiedy to nauczycielowi nie przyznaje się dodatku motywacyjnego. Stąd pytanie: Czy nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 2 miesiące może mieć zmniejszony lub ZAWIESZONY dodatek motywacyjny od 1 marca? Czy dodatek ten POWINIEN BYĆ zmniejszony? Czy można ZAWIESIĆ (obniżyć) dodatek nauczycielowi, który ma mniej niż 1/2 etatu w szkole (uzupełnia etat). Czy tego typu zapisy należy zawrzeć w szkolnym regulaminie przyznawania dodatków motywacyjnych? (czy taki regulamin powinien być w szkole?) Przypominam, że uchwale Rady Miejskiej nie ma żadnych zapisów dotyczących zmniejszania lub zawieszania dodatku. Czy jakiekolwiek zawieszanie dodatku jest sprzeczne z aktem prawa miejscowego?
- Dotyczy Nauczyciela z którym zawiera się umowę o pracę na czas określony z powodu organizacji szkoły zgodnie z Kartą Nauczyciela. W przypadku, kiedy Szkoła z powodu organizacji szkoły co roku odnawia umowę o pracę na czas określony z nauczycielem (nie ma innej możliwości zatrudnienia, ponieważ nie ma pewności, iż będą godziny w następnym roku szkolnym)). Czy w takim przypadku Szkoła jest zobowiązana do zgłaszania takiej umowy do okręgowego inspektora pracy (zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Pracy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe