Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel złożył wniosek o włączenie do szkolnego zestawu programów, program realizowany w ramach awansu zawodowego. Czy do tego potrzebna jest uchwała, czy wystarczy aby dyrektor zatwierdził program z adnotacją, że jest realizowany w ramach awansu i nie dopisywał do szkolnego zestawu programów. Czy potrzebna jest opinia rodziców dzieci realizujących ten program?
Nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi szkoły program nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na dany etap edukacyjny. Programy nauczania mogą obejmować treści nauczania wykraczające poza zakres treści nauczania ustalonych dla danych zajęć edukacyjnych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Przepisów tych nie stosuje się do indywidualnych programów opracowywanych dla uczniów, o których mowa w art. 1 pkt 5 (tj. dotyczących dzieci i młodzież niepełnosprawną, niedostosowaną społecznie i zagrożoną niedostosowaniem społecznym, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami), a także do indywidualnych programów nauki opracowywanych dla uczniów, o których mowa w art. 66 (dotyczy: indywidualnego programu lub toku nauki). Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danej szkole przedstawiony przez nauczyciela lub zespół programy nauczania. Wg mojej opinii program ten – jeśli spełnia warunki, o których mowa wyżej - powinien być poddany procedurze włączania do zestawu programów nauczania.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 22a.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę mi podać podstawy prawne dotyczące oceny pracy dyrektora, czy są opracowane kryteria oceny pracy dyrektora gimnazjum?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy edukacji domowej. Na jaki okres rodzice ucznia podpisują wniosek o nauczanie domowe? Rok szkolny? Cykl kształcenia? Wydaje mi się, że cykl kształcenia, bo w klasie IV liceum ogólnokształcącego uczniowie są pełnoletni i nie mogą napisać wniosku o nauczanie domowe.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić w szkole podstawowej nauczyciela: mgr biologii z przyg. ped., który ma uznanie kwalifikacji do nauczania chemii (przez Kuratora Oświaty -1998r.) i dotychczas pracował w sąsiedniej szkole (w trakcie pracy tam uzyskał uznanie kwalifikacji)?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń z orzeczeniem (Asperger) nie mający w zaleceniach zajęć rewalidacji musi mieć obowiązkowo takie zajęcia? Rozumiem , że taki uczeń musi mieć zajęcia z socjoterapii (które nie są jednak rewalidacją).
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o określenie, czy organizacja zajęć języka angielskiego w grupach międzyoddziałowych, oczywiście na tym samym poziomie, ale z podziałem na bardziej zaawansowany poziom i mniej zaawansowany, z możliwością zmiany grupy w trakcie roku szkolnego może być innowacją pedagogiczną?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe