Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zgubił akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Poprosił o wydanie nowego aktu, bo potrzebuje przedłożyć go w nowym miejscu pracy. W teczce akt osobowych mam oryginał aktu. Czy mogę wydać mu oryginał aktu, a zostawić w teczce ksero, czy lepiej sporządzić odpis dokumentu?
Obowiązki pracodawcy związane z dokumentacją pracowniczą w zakresie konieczności wydawania świadectw pracy zostały uregulowane w treści art. 97 § 1 Kodeksu pracy oraz § 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania i dotyczą wyłącznie świadectwa pracy. Z przepisów prawa nie wynika natomiast obowiązek wydania duplikatu dokumentu, choć pracodawca może to robić, w dodatku potwierdza to praktyka.Szkoła archiwizuje dokumentację z przebiegu awansu nauczyciela
Oczywiście istnieje możliwość uzyskania duplikatu aktu nadania awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. Zgodnie z art. 9b ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela stopień zawodowy nauczyciela kontraktowego nadaje dyrektor szkoły. Dokumentacja związana z odbyciem stażu jak też dokumentacja świadcząca o uzyskaniu przez nauczyciela stażystę akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzeniu rozmowy z nim, zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 1 powinna być przechowywana w szkole, w której te czynności miały miejsce.
Duplikat
Definicja „duplikatu” wskazuje, że jest to kopia lub drugi egzemplarz dokumentu.
Kopia a odpis
W tekstach aktów prawnych, wyrazy „odpis” i „kopia” są często spotykane (niekiedy w jednym przepisie występują obok siebie), brak jednak ich definicji legalnych. Słownik Języka Polskiego podaje zbliżone znaczenia obu wyrazów.
Niemniej jednak, kopia jest wiernym odtworzeniem oryginału (np. w przypadku dokumentów jest to zgodność nie tylko z treścią oryginału, ale również zachowanie takiego samego układu graficznego), inaczej jest to dokładne powtórzenie czegoś, np. poprzez „skserowanie”.
Odpis dokumentu odnosi się zaś do przepisania tekstu oryginalnego z wiernym zachowaniem zgodności co do treści tego tekstu z tekstem oryginalnym.
Kiedy kopia może być odpisem?
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego w wyroku z 10 lipca 2009 r. (sygn. II CSK 71/09) kserokopia – jako odwzorowanie oryginału – może być uznana za odpis dokumentu. Z kolei odpis dokumentu jest dokumentem wskazującym na istnienie dokumentu oryginalnego. Niepoświadczona podpisem kserokopia nie jest dokumentem.
Warunkiem zatem uznania kserokopii za dokument jest umieszczone na niej i zaopatrzone podpisem poświadczenie jej zgodności z oryginałem.
Dyrektor może wydać odpis aktu
Akt nadania stopnia awansu zawodowego jest decyzją administracyjną i w tym kontekście moim zdaniem należy rozstrzygnąć ten problem. Najlepiej wydać uwierzytelniony odpis. Zdaje się, że żaden z przepisów regulujących dostęp do dokumentów będących w posiadaniu organów administracji publicznej nie definiuje pojęcia duplikatu decyzji administracyjnej.
Pomijając powyższe regulacje, warto zwrócić się do kuratorium o opinię w tej sprawie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak powinien wyglądać skład komisji kwalifikacyjnej o nadanie stopnia nauczyciela kontraktowego? Dyrektor (który jest jednocześnie organem prowadzącym), opiekun stażu (nauczyciel kontraktowy) oraz dodatkowo nauczyciel z przedszkola (brak stopnia awansu)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w dniu 02.09.2013 r. rozpoczął pracę po raz pierwszy na stanowisku nauczyciela i tym samym rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego. Umowa o pracę była zawarta z nim do 27.06.2014 r., która nie została przedłużona. W dniu 27.06.2014 złożył sprawozdanie z odbytego stażu. Czy możliwa jest dalsza kontynuacja procedury awansu jeśli nauczyciel nie pozostaje w stosunku pracy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka, która w lipcu 2019 r. zdała egzamin na stopień nauczyciela mianowanego, następnie przez ok. pół roku była na zwolnieniu lekarskim, później pół roku na urlopie macierzyńskim, mogła rozpocząć we wrześniu 2020 r. staż na stopień nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola od 1 lipca 2020 r. W roku 2019 rozpoczęłam staż na nauczyciela dyplomowanego w innej placówce. Mój staż teoretycznie zakończył się 31 maja 2022 r. Nie złożyłam wówczas sprawozdania z pracy do kuratorium. Czy w maju 2023 r. mogę złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela dyplomowanego i w jakim trybie powinien przebiegać awans (na „starych” czy „nowych” zasadach)? Oczywiście zdaje sobie sprawę, że najpierw muszę uzyskać co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy dyrektora.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 1 września 2010 roku rozpocząłem staż na nauczyciela dyplomowanego. 1 września 2011 roku powierzono mi stanowisko dyrektora. W związku z tym mam pytania: Kiedy kończy mi się staż (31 maj czy sierpień)? Jakie muszę mieć dokumenty załączone do wniosku o postępowanie przed komisją? Jak mam to wszystko ugryźć? Proszę wskazać mi krok po kroku co mam robić? Proszę o pomoc!!! Dyrektor z pomorskiego.
Staż kończy się 31 maja 2013 r. Okres pracy na stanowisku nauczyciela zalicza się do stażu na awans, ale musi być potwierdzony dokumentacją: zaświadczenie, o którym mowa w (§ 9 ust. 2 pkt 7 rozporządzenia, zatwierdzony plan przez dotychczasowego dyrektora oraz sprawozdanie z jego realizacji.
Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).
Art. 9e. 5. Jeżeli w okresie stażu nauczycielowi powierzono stanowisko dyrektora szkoły, zatrudniono go na stanowisku, na którym wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, urlopowano go lub zwolniono z obowiązku świadczenia pracy, do nieprzerwanego okresu, o którym mowa w ust. 1-3, zalicza się okres odbytego stażu.
2) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r.w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
Dokumentacja dyrektora ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego
1) Wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego.
2) Poświadczone kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe (§ 9 ust. 2 pkt 1).
3) Poświadczona kopia aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego (§ 9 ust.2 pkt 1).
4) Zaświadczenie pracodawcy o spełnieniu wymagań dotyczących okresu pracy wymaganego do złożenia wniosku (§ 9 ust. 2 pkt 7).
5) Sprawozdanie z ostatnich trzech lat pracy obejmujące w szczególności charakterystykę i rozwój kierowanej przez niego szkoły w tym okresie, z uwzględnieniem efektów kształcenia i wychowania (§ 9 ust. 2 pkt 4).
6) Wyróżniająca ocena pracy uzyskana w okresie zajmowania stanowiska dyrektora – karta oceny pracy (§ 9 ust.2 pkt 4).
7) Dokumentacja potwierdzająca spełnianie wymagań określonych w § 8 ust. 2.
W przypadku nauczyciela, któremu w okresie stażu powierzono stanowisko dyrektora,obowiązuje sprawozdanie z okresu pracy na tym stanowisku, a ponadto – oprócz dokumentacji wymienionej w pkt. 1–7 – także:
a) zaświadczenie dyrektora szkoły o wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz zajmowanym przez niego stanowisku w okresie odbywania stażu (czyli w okresie, kiedy był nauczycielem),
b) zatwierdzony plan rozwoju zawodowego (za okres odbywania stażu),
c) sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego - za okres odbywania stażu (§ 9 ust. 2 pkt 7).
31 maja będę miał 2 lata i 9 miesięcy!
W rozporządzeniu jest mowa o przepracowaniu przez dyrektora 3 lat na tym stanowisku z uwzględnieniem czasu przepracowanego jako nauczyciel. Czy mój staż nie kończy się przypadkiem 31 sierpnia?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe