Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Powierzenie dodatkowych godzin zajęć w placówce feryjnej stanowi kontynuację pracy w placówce feryjnej, skoro nie ulega zmianie pracodawca (art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26...

PORADA PRAWNA

17 marca 2020 Kadry

Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej w ośrodku terapeutyczno-wychowawczym na 6,5/18 na umowie "A" oraz 2/18 na umowie "B". Chcemy mu przyznać 2h zajęć terapeutycznych oraz 2h zajęć rozwijających kompetencje emocjonalnej do umowy A. Czy jest to zatrudnienie w placówce nieferyjnej oraz jak to uwzględnić, jeżeli chodzi o porozumienie zmieniające umowę o pracę i urlop wypoczynkowy?

Powierzenie dodatkowych godzin zajęć w placówce feryjnej stanowi kontynuację pracy w placówce feryjnej, skoro nie ulega zmianie pracodawca (art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Niedopuszczalne jest więc powierzenie ich jako pracy w placówce nieferyjnej. W konsekwencji zwiększenie wymiaru zatrudnienia nie wpływa na zasady nabywania urlopu, ponieważ nauczyciel nadal będzie korzystał z niego w okresie ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 KN); w samorządowej placówce wymiar urlopu nauczyciela placówki feryjnej nie jest uzależniony od wymiaru zatrudnienia. Samo przydzielenie godzin już dotychczas było nieprawidłowe, ponieważ z nauczycielem i pracodawca powinna zostać nawiązana jedna umowa o pracę, skoro wykonuje ten sam rodzaj pracy (pedagogicznej) oraz na jednym stanowisku (z pensum 18- godzinnym). Również dodatkowe godziny powinny być powierzone w ramach jednego stosunku pracy za zgodą nauczyciela w pisemnej formie tzw. aneksu do umowy o prace lub porozumienia zmieniającego (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.), natomiast skoro pracodawca nieprawidłowo nawiązał dwie umowy o pracę, w tym stanie faktycznym zmianą zapewne obejmie umowę A. W porozumieniu zmieniającym należy wskazać wymiar nowych zajęć zwiększających wymiar etatu oraz co najmniej datę początkową ich przydzielenia, jeśli godziny nie są przydzielane na czas określony, a ponadto należy zawrzeć informację o podwyższeniu wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie do nowego wymiaru etatu. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT