Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej w ośrodku terapeutyczno-wychowawczym na 6,5/18 na umowie "A" oraz 2/18 na umowie "B". Chcemy mu przyznać 2h zajęć terapeutycznych oraz 2h zajęć rozwijających kompetencje emocjonalnej do umowy A. Czy jest to zatrudnienie w placówce nieferyjnej oraz jak to uwzględnić, jeżeli chodzi o porozumienie zmieniające umowę o pracę i urlop wypoczynkowy?
Powierzenie dodatkowych godzin zajęć w placówce feryjnej stanowi kontynuację pracy w placówce feryjnej, skoro nie ulega zmianie pracodawca (art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Niedopuszczalne jest więc powierzenie ich jako pracy w placówce nieferyjnej. W konsekwencji zwiększenie wymiaru zatrudnienia nie wpływa na zasady nabywania urlopu, ponieważ nauczyciel nadal będzie korzystał z niego w okresie ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 KN); w samorządowej placówce wymiar urlopu nauczyciela placówki feryjnej nie jest uzależniony od wymiaru zatrudnienia. Samo przydzielenie godzin już dotychczas było nieprawidłowe, ponieważ z nauczycielem i pracodawca powinna zostać nawiązana jedna umowa o pracę, skoro wykonuje ten sam rodzaj pracy (pedagogicznej) oraz na jednym stanowisku (z pensum 18- godzinnym). Również dodatkowe godziny powinny być powierzone w ramach jednego stosunku pracy za zgodą nauczyciela w pisemnej formie tzw. aneksu do umowy o prace lub porozumienia zmieniającego (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.), natomiast skoro pracodawca nieprawidłowo nawiązał dwie umowy o pracę, w tym stanie faktycznym zmianą zapewne obejmie umowę A. W porozumieniu zmieniającym należy wskazać wymiar nowych zajęć zwiększających wymiar etatu oraz co najmniej datę początkową ich przydzielenia, jeśli godziny nie są przydzielane na czas określony, a ponadto należy zawrzeć informację o podwyższeniu wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie do nowego wymiaru etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel przebywający na urlopie bezpłatnym może złożyć wniosek o przyznanie pożyczki na budowę domu z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Nadmieniam w momencie przyznania pożyczki nauczyciel spłacałby je regularnie.
- Nauczycielka, status kontraktowy, umowa na czas nieokreślony najpierw chorowała pół roku, potem była ciąża, urlop macierzynski, urlopy uzupełniające przerywane zwolnieniami lekarskimi. cały ubiegły rok nie była w pracy, w wakacje też była chora. ZUS raz przywrócił ją do pracy, ale szybko znalazła inną chorobę i już nic nie poradzono, wszystko zgodne. obecnie jest na urlopie uzupełniającym. oswiadczyła, że po nim wróci. Czy musi wrócić na pełny etat na poprzednie stanowiskio?
- Witam, ostatnio zadałam Państwu następujące pytanie:
Czy pracownik, który w okresie 26.01.1978 r. - 14.12.1979 r. odbywał służbę wojskową, a swoją pierwszą pracę podjął 1.03.1980 r. może mieć zaliczony ten okres do pracowniczego stażu pracy?
Otrzymałam następującą odpowiedz, do której mam zastrzeżenia :
Na podstawie art. 120 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1541) pracownikowi, który podjął pracę po upływie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Okres służby wojskowej wlicza się więc do stażu pracowniczego uprawniającego do tych świadczeń, których regulacje nakazują wliczanie do stażu także okresów innych niż wykonywanie pracy.
Oto moje wątpliwości:
Zgodnie z art. 120 ustawy z 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, w brzmieniu obowiązujących na dzień 14 grudnia 1979r. (Dz. U. 1979r. Nr 15 p. 97) pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od zwolnienia z zasadniczej lub okresowej służby wojskowej podjął pracę, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy, w którym podjął pracę, w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z kodeksu pracy oraz przepisów szczególnych. Przepis ten stosuje się również w razie podjęcia pracy na podstawie skierowania terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, jeśli wniosek o skierowanie do pracy został złożony temu organowi w ciągu trzydziestu dni od zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej.
Pytanie więc jest następujące: czy temu pracownikowi, który podjął pracę lub złożył wniosek o skierowanie do pracy po upływie 30 dni od zwolnienia ze służby wojskowej czas odbywania służby wlicza się do okresu zatrudnienia do pracowniczego stażu pracy od którego zależą takie uprawnienia jak np. nagroda jubileuszowa, czy tylko w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego i wysokości odprawy pośmiertelnej oraz uprawnień emerytalno – rentowych ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto jest organem właściwym do złożenia informacji, o której mowa w ust. 3a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz.U. z 2017 r., poz. 2186 ze zm.) - Załącznik nr 2a do ustawy z dnia 18 października 2006 r., w przypadku ponownego kandydowania osoby na stanowisko dyrektora szkoły publicznej? Osoba będąc dyrektorem szkoły publicznej złożyła stosowne oświadczenie lustracyjne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel naszej jednostki jest chory i obecnie przebywa w szpitalu. Zanosi się na dłuższe zwolnienie lekarskie, około 1 miesiąca. Czy możemy przyjąć na zastępstwo na czas nieobecności chorej, nauczyciela dyplomowanego emeryta? Jakie składniki wówczas należałoby mu wypłacić oprócz wynagrodzenia zasadniczego? Co z wysługą lat, dodatkiem wiejskim i mieszkaniowym? Czy istnieje jakaś inna forma zatrudnienia nauczyciela, aby było taniej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe