Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wraca od września z urlopu zdrowotnego. Okazuje się, że będzie mógł mieć tylko pół etatu i to w sytuacji, gdy zgodnie z planem naboru szkoła otworzy wszystkie klasy pierwsze. Jeśli nie powstanie któraś z tych klas, nauczyciel ten nie będzie miał nawet pół etatu. O sytuacji utworzenia (bądź nie) klas pierwszych będzie wiadomo dopiero w czerwcu, organizację wstępną robi się do końca kwietnia. Czy w takiej sytuacji dyrektor może dać wymówienie temu nauczycielowi? Dziękuję za odpowiedź.
Tak. Przebywanie na urlopie dla poratowania zdrowia nie stanowi przeszkody do tego, aby wypowiedzieć stosunek pracy lub zmniejszyć wymiar etatu.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06:
"W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z zm.) nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy."
Ta uchwała jest krytykowana przez prawników, są też inne wyroki Sądu Najwyższego mówiące o tym, że nie można wypowiadać stosunku pracy podczas przebywania nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia, jednak dotyczą one przypadków, kiedy to rozwiązanie stosunku pracy skracałoby urlop.
Jeżeli przyczynami zwolnienia nauczyciela są zmieny organizacyjne (art. 20 KN), wówczas wypowiedzenie można wręczyć jedynie w maju. Nauczyciel ma przyznany urlop do końca roku szkolnego, planowane zwolnienie następi 1 września, czyli już po urlopie, zatem nie widzę przeszkód do tego, aby w trakcie takiego urlopu wypowiedzieć stosunek pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel planuje wziąć 5 dni urlopu bezpłatnego. Czy dyrektor może udzielić takiego urlopu? Jaka jest podstawa prawna? Czy taki urlop wpłynie na przebieg stażu na nauczyciela mianowanego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w szkole 16 lat i posiada wykształcenie wyższe mgr z przygotowaniem pedagogicznym. W styczniu złożyła świadectwo pracy Z zakładu Powszechnej Spółdzielni Spożywców ,że od 10.09.1993 roku do 30 czerwca 1996 była zatrudniona w pełnym wymiarze na stanowisku pracownika młodocianego w zawodzie sprzedawca. Moje pytanie brzmi: czy nauczycielowi dolicza się tylko okres do okresu stażu ogólnego czy również do stażu pedagogicznego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nowy urlop macierzyński, który rozpocznie się 15 sierpnia 2013 r. skonsumuje urlop wypoczynkowy w okresie ferii letnich z roku 2014, czy też pracownik ma prawo do urlopu uzupełniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy się urlop zdrowotny nauczycielowi który pracował: 1) wrzesień 2001- marzec 2005, pełny etat; 2) od kwietnia 2005 do września 2005 urlop bezpłatny; 3) wrzesień 2009 do sierpień 2010, 16/18 etatu ; 4) od września 2010 do dziś dnia cały etat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może złożyć rezygnację z funkcji za 3 miesięcznym wypowiedzeniem z mocą obowiązującą 31 sierpnia w terminie do 10 kwietnia oddając arkusz organizacyjny? Czy organ prowadzący może potraktować 3 miesięczny okres wypowiedzenia do końca lipca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe