Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w przedszkolu z epilepsją.... proszę o postępowanie zwalniające taką osobę, czy najpierw skierowanie do lekarza pracy o zdolność pełnienia tej funkcji? Obecnie jest na zwoln. lekarskim, proszę o ścieżkę konkretnie poprawną prawnie; umowa na czas określony do k. lipca 2018r..
W przypadku zatrudnienia nauczyciela na umowę o pracę, przepisy nie określają katalogu przyczyn wypowiedzenia, a jedynie wymagają podania w oświadczeniu pracodawcy rzeczywistego powodu zakończenia zatrudnienia i jego uzasadnienia w taki sposób, aby nauczyciel wiedział, z jakiego powodu jest zwalniany (art. 30 § 1 pkt 2 i § 4 KP). W razie stwierdzenia przez dyrektora przedszkola, że występujące u nauczyciela objawy lub zachowania powodują, że osoba ta nie jest w stanie zapewnić uczniom bezpiecznych warunków nauki podczas zajęć, może z tego powodu zwolnić nauczyciela, ale po upływie okresu ochronnego związanego z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim, wynikającego z podstawy zatrudnienia (odpowiednio: art. 23 KN, art. 27 ust. 2 KN lub art. 41 w zw. z art. 53 § 1 pkt 1 KP). Tylko w przypadku zatrudnienia na podstawie mianowania w samorządowym przedszkolu dyrektor powinien przed zwolnieniem nauczyciela z powodów zdrowotnych skierować nauczyciela na badanie do lekarza medycyny pracy, w celu ustalenia zdolności do zajmowania dotychczasowego stanowiska (art. 23 ust. 1 pkt 3 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Proszę o odpowiedź na pytania:
1. Czy katechetka może być wychowawcą klasy?
2. Nauczycielka miała umowę na czas określony od 01.09.2009r. do 31.08.2010r. W lipcu 2010r. poszła na urlop macierzyński, wydłużono jej umowę do 31.08.2011r.Obecnie kończy jej się umowa 31.08.2011r.jest to nauczyciel kontraktowy i twierdzi, że druga umowa na czas określony jest umową na czas nieokreślony. Czy ma rację?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę wyjaśnić mi kwestię zatrudnienia nauczyciela. Osoba została zatrudniona na czas określony 04.09.2018 r.do 31.08.2019 r. Jest to nauczyciel młody, który nie miał możliwości odbyć stażu. Chciałabym zatrudnić nauczycielkę na stałe aby mogła odbyć staż i już pracować na czas nieokreślony. Ale doczytałam że w Karcie Nauczyciela art.10 ust.2 że mogę taką osobę przyjąć tylko na 2 lata. Jak to jest faktycznie? Czy mogę tą osobę przyjąć od razu na czas nieokreślony, czy najpierw na 2 lata? A potem na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce odejść na świadczenia kompensacyjne, jest zatrudniony na czas określony (zastępstwo) do 10.12.2017r. Czy rozwiązanie umowy przed zakończeniem umowy umożliwi mu odejście na świadczenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację sytuacji w odniesieniu do k.p.
1. Nauczyciel, pomimo obowiązku obecności na rozpoczęciu roku szkolnego (dodam, że zgodnie z planem lekcji w tym dniu nauczyciel ma zajęcia lekcyjne), nie stawił się w pracy. W uzasadnieniu poinformował, że miał wizytę lekarską i może dostarczyć zaświadczenie. Nauczyciel nie usprawiedliwił swojej nieobecności wcześniej. Czy jest to naruszenie przepisów dot. organizacji, dyscypliny pracy, nierespektowania decyzji dyrektora, gdyż dwa dni wcześniej na radzie pedagogicznej było wyraźnie to zaznaczone? Jakie konsekwencje służbowe może ponieść?
2. Nauczyciel w danym dniu ma dwie godziny lekcyjne, które rozdziela tzw. okienko. Nie realizuje drugiej godziny lekcyjnej, tylko przekazuje klasę innemu nauczycielowi. Oczywiście nie informuje nikogo z kadry zarządzającej i nie otrzymuje zgody na wyjście. Zgłasza ten fakt wyłącznie w sekretariacie. Dodam, że nauczyciel ma bezpośrednie nry telefonów do osób z kadry zarządzającej, a jedna z nich była obecna na terenie szkoły. Czy jest to naruszenie przepisów dot. organizacji, dyscypliny pracy? Jakie konsekwencje służbowe może ponieść?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest procedura naboru na wolne stanowisko nauczycielskie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe