Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel udokumentował pracę w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 lat w charakterze domownika. Okres tej pracy to 3 lata, 10 m-cy i 17 dni. Ile tak naprawdę z tego okresu można zaliczyć do pracowniczego stażu pracy? Całość, czy tylko ten czas do ukończenia 18 lat?
Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, do stażu pracy wlicza się m.in. przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Według ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, obowiązującej od 01.01.1983 r. do 01.01. 1991 r. domownikiem była osoba, która była członkiem rodziny rolnika lub inną osobą pracującą w gospodarstwie rolnym, jeżeli pozostawała we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem, ukończyła 16 lat, nie podlegała obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów, a ponadto praca w gospodarstwie rolnym stanowiła jej główne źródło utrzymania.
Według obecnych przepisów (ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników obowiązująca od 01.01.1991 r.), domowniem jest osoba bliska rolnikowi, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie oraz stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Żaden z wymienionych aktów prawnych nie ogranicza pojęcia domownika do ukończenia 18 lat. Zarówno w starym jak i nowym stanie prawnym domownik to osoba spełniająca łącznie powyższe warunki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy regulamin doboru pracowników pedagogicznych (tzn kryterium zwalniania nauczycieli) ma być uzgodniony z Związkami Nauczycielstwa Polskiego? Jeśli tak to jaka jest podstawa prawna. Dziękuję
- Nauczyciel opuścił stanowisko pracy (pracuje w świetlicy). Zastąpiła go koleżanka, jednak tego faktu nie zgłosił i nie uzgodnił zastępstwa z dyrektorem. W tym czasie wziął udział w spotkaniu nauczycieli z komisją oświaty zorganizowanym w szkole. Jakie sankcje grożą nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem 7-oddziałowego przedszkola w którym jest 156 dzieci. Jakie powinnam mieć pensum (ile godz. zajęć powinnam mieć z dziećmi). Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia od sierpnia 2018 roku do sierpnia 2019 roku powinien zostać objęty podwyżką płac wynikającą z rozporządzenia MEN? Jaki wymiar zatrudnienia nauczyciela należy wpisać w wymiarze uposażenia, skoro nauczyciel nie świadczy pracy?
- W ubiegłym roku szkolnym wychowawca w bursie, która jest placówką feryjną, w całości wykorzystał ferie zimowe, a w czasie wakacji przez 10 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim (21-30 sierpnia 2018r.)
Czy wychowawcy w br. szkolnym należy się urlop uzupełniający?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe