Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel posiada licencjat z germanistyki i magisterium z matematyki. Obecnie uczy matematyki (16 godz.) i języka niemieckiego (6 godz.). Jakie powinno być wynagrodzenia tego nauczyciela – ze stawki magisterskiej w całości czy proporcjonalnie do posiadanego wykształcenia?
W przypadku tytułu licencjata oraz magistra z przygotowaniem pedagogicznym obowiązują różne stawki wynagrodzenia zasadniczego, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od posiadanych kwalifikacji. Przepis ten nie rozstrzyga natomiast, czy należy je rozpatrywać w zależności od zajmowanego stanowiska lub prowadzonych zajęć. W związku z tym, że nauczyciel uczy obydwu języków na jednym stanowisku (tzw. nauczyciela przedmiotu szkoły danego typu), to wszystkie realizowane godziny raczej powinny być wynagradzane zgodnie z posiadanym najwyższym wykształceniem (tytułem magistra) niż proporcjonalnie do liczby godzin zajęć z różnymi tytułami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym może na własną prośbę przyjąć godziny ponadwymiarowe?
- 2.stycznia 2017r. zatrudniłam pracownika / konserwatora/ w szkole na 0,4 etatu, tj. 16 godzin w tygodniu. Na podstawie przedłożonych świadectw naliczyłam mu 6 lat stażu pracy. Proszę o pomoc w naliczeniu dni należnego mu urlopu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z obowiązkiem zatrudnienia od 1 stycznia 2016 r. dodatkowego n-la w klasie gdzie jest dziecko z zespołem Aspergera proszę o odpowiedź czy ten nauczyciel musi być zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela? Informuję, że dziecko z zespołem Aspergera obecnie jest w klasie IV.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik po długotrwałej chorobie (182 dni) złożył dokumenty do ZUS w celu otrzymania zasiłku rehabilitacyjnego. Choroba trwała do 04.12. 2016 r. Orzeczenie lekarskie o tym, że pracownik nie jest niezdolny do pracy z dnia 04.01.2017 r. zostało dostarczone do pracodawcy 20.01.2017 r. Jednocześnie pracownik zwraca się z prośbą o udzielenie urlopu za 2016 r . od 16.01.2017 r. Jak pracodawca powinien postąpić? Czy można pracownika zwolnić, bez udzielania urlopu po wypłaceniu ekwiwalentu za urlop z dniem 20.01.2017 r. i jaką podać podstawę? Czy musimy najpierw pracownika skierować na badania lekarskie kontrolne po chorobie? Czy badanie powinien zrobić przed ew. udzieleniem urlopu czy przed ew. przystąpieniem do pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość zwolnienia nauczyciela, który odszedł na emeryturę potem ją zawiesił i ponownie została podpisana kolejna umowa na czas nieokreślony? Jakie są podstawy prawne? Nauczyciel ukończył SN i pracuje w oddziale przedszkolnym.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe