Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Odpowiedź jest uzależniona od treści statutu danej szkoły. W ramach obowiązującego czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia nauczyciel realizuje czynności i zadania...

PORADA PRAWNA

15 listopada 2021 Prawo oświatowe

Nauczyciel, który został wyznaczony do zastępowania dyrektora podczas jego nieobecności, nie chce już pełnić tej funkcji. Czy dyrektor w związku z tym może zlecić nauczycielowi przeszkolenie innego nauczyciela w tym kierunku?

Odpowiedź jest uzależniona od treści statutu danej szkoły. W ramach obowiązującego czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia nauczyciel realizuje czynności i zadania wynikające ze statutu konkretnej szkoły, samokształcenie i doskonali się zawodowo (art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762). Do ustawowych zadań nauczyciela nie należy szkolenie innych nauczycieli, w tym dotyczące sposobu zastępowania dyrektora. W związku z tym nauczyciel byłby zobowiązany do przeszkolenia innego nauczyciela w tym zakresie, jeśli taki obowiązek nakłada na niego statut (bez dodatkowego wynagrodzenia). W razie braku postanowienia statutowego o takim obowiązku – nauczyciel może podjąć się szkolenia innego nauczyciela, ale jeśli się na to zgodzi, przy czym nauczycielowi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie za dodatkową pracę spoza zakresu jego obowiązków, chyba że zgodzi się na realizację takiego zadania w ramach obowiązującego czasu pracy bez dodatkowej płacy. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2021 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT