Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel, który wrócił po 3,5 mies. urlopie chorobowym dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności w stopni umiarkowanym, czy z tego tytułu przysługują mu jakieś przywileje?
1) Art. 9 ust. 1; art. 42 ust. 1, ust. 2, ust. 3. Ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.),
2) Art. 15 Ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (ze zm.).
Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. Wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z ust. 1 lub 2 obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności
Art. 17. Osoba niepełnosprawna ma prawo do przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 30 minut i jest wliczany do czasu pracy.
Art. 18. 1. Stosowanie norm czasu pracy, o których mowa w art. 15, nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.
Art. 20. 1. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
Nauczyciel zatrudniony w szkole publicznej podlega w zakresie zatrudnienia ustawie - Karta Nauczyciela. W kwestiach nieuregulowanych w przepisach szczególnych stosuje się przepisy prawa pracy.
Nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze obowiązuje czas pracy do 40 godzin tygodniowo, w tym 18-godzinne pensum dydaktyczne (art. 42 ust. 1, ust. 3 KN).
Zatem ogólny czas pracy tego nauczyciela nie może przekroczyć 35 godzin w tygodniu oraz 7 godzin dziennie.
Inne przywileje wynikają z z art. 17-20 Ustawy o rehalbilitacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel ze stopniem awansu nauczyciela mianowanego, zatrudniony na czas nieokreślony, złożył wypowiedzenie w maju. Jego praca kończy się 31 sierpnia 2023 r. Czy w tym przypadku dyrektor ma obowiązek zrobić ocenę nauczyciela ? Na jakiej podstawie i w jakim czasie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2017r. nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej. Pytanie jest następujące: w gimnazjum jest stanowisko sekretarza szkoły, którego nie ma w regulaminie szkoły podstawowej. Czy od 1 września b.r. szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi musi utworzyć nowy regulamin wynagradzania pracowników administracji i obsługi, czy pracownik w tym wypadku sekretarz szkoły będzie bazował na regulaminie gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy 1 września 2021 r. rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego do 31 maja 2024 r. Czy po zmianach zmienia się coś w jego stażu? Czy będzie on trwał krócej? Jeśli tak, to do kiedy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o opracowanie dokumentu:zakres obowiązków nauczyciela wspomagającego w przedszkolu zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi od 1 września 2017r. Na jaki czas powinno zatrudniać się takiego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony do 11.5.2018 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, następnie do 31.08.2018r. na urlopie uzupełniającym.
09.08.2018r. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od 01.09.2018r. do 31.08.2020r. W dniu 23.08.2018r. poinformowała telefonicznie dyrektora szkoły, że jest w ciąży i będzie na zwolnieniu lekarskim i złoży wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego. Moje pytanie czy nauczyciel może złożyć złożyć wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego i w jakim terminie i być na zwolnieniu lekarskim.
Za w/w nauczyciela dyrektor chciał zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na czas nieobecności nauczyciela- urlop wychowawczy tj. od 01.09.2018r. do 31.08.2020r.
W związku ze zmianą i rezygnacją nauczyciela z urlopu wychowawczego i przebywaniem na zwolnieniu lekarski za którego miał być zatrudniony nauczyciel, moje pytanie jak możemy teraz zatrudnić tego nauczyciela. Czy umowa ma być na czas określony za zastępstwo tj. od 01.09.2018 r. na czas nieobecności nauczyciela ale nie dłużej niż do 19.06.2018 r. czy inaczej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe