Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontynuujący staż w innej placówce składa plan rozwoju z wnioskiem o kontynuację stażu – czy dyrektor powinien zatwierdzić plan pracy, podczas przenoszenia dokumentacji? Plan, który został już zatwierdzony powinien być jeszcze raz zatwierdzony w nowej placówce? W zaświadczeniu o zatrudnieniu powinny widnieć dwie daty zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego?
Zgodnie z art. 9f ust. 2 i 3 KN w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r. nauczyciel, który w okresie trwania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, do obowiązującego go stażu (o okresie 2 lat 9 miesięcy), zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w okresie 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Ocenę tę uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu.
Nauczyciel w nowej placówce przedstawia plan rozwoju zawodowego do zatwierdzenia dyrektorowi. Jeżeli przedstawi pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres dotychczas odbytego stażu to dyrektor nowej placówki zalicza mu odbyty i oceniony pozytywnie okres stażu skracając okres stażu do zrealizowania w nowej placówce (z dostosowaniem planu rozwoju zawodowego w nowej placówce).
W zaświadczeniu dyrektora, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli powinny znaleźć się informacje o:
1) wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu, ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał staż,
2) dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego i dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji tego planu (w tym przypadku dwie daty),
3) przyczynach zaliczenia dotychczas odbytego stażu ze wskazaniem podstawy prawnej zaliczenia okresu stażu (w tym przypadku art. 9f ust. 2 KN w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwracam się z uprzejmą prośbę w sprawie awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego i mianowanego. Zależy mi wszelkiej dokumentacji jaką ma przygotować dyrektor placówki (wniosek o postępowanie egzaminacyjne).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Szkoły niepubliczne kierują się swoimi zasadami w kwestii wynagradzania nauczycieli. Czy zatem nauczyciel takiej szkoły ma prawo odmówić przyjęcia funkcji opiekuna stażu, jeśli nie jest to związane z dodatkiem do wynagrodzenia? (nie ma o tym słowa w Statucie i Regulaminie szkoły). Organ prowadzący szkołę nie podpisuje z zatrudnianymi nauczycielami "zakresu obowiązków". Czy zatem funkcję opiekuna stażu można przyznać odgórnie na podstawie nadrzędnych przepisów ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o sprawdzenie wyliczenia okresu przedłużenia stażu na awans zawodowy. Staż od 1.09.2013 do 31.05.2016 – awans na nauczyciela dyplomowanego: - od 11.02.2014 do 30.06.2014 – 140 dni - zwolnienie lekarskie – przedłużenie stażu do 18.10.2016; - od 17.07.2014 do 01.09.2014 – 47 dni – zwolnienie lekarskie; od 02.09.2014 do 31.05.2015 – 272 dni – urlop macierzyński, rodz. – (47+272) 319 dni – przedłużenie stażu do 3.09.2017; - od 1.09.2015 do 30.06.2016 – urlop dla poratowania zdrowia – liczymy nieobecność do 31.05.2015 czyli 273 dni – przedłużenie stażu do 2 lipca 2018.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy odbywający staż zamierza od 01.09.2019 zmienić miejsce pracy. Czy powinien złożyć wniosek o ocenę pracy? Czy skoro jest w trakcie odbywania stażu na kolejny stopień, pomimo że do jego zakończenia ma jeszcze rok, dyrektor szkoły powinien dokonać oceny pracy w związku z zakończeniem części stażu "z urzędu"?
Jeśli powinien wnioskować o ocenę pracy, to kiedy złożyć wniosek?
Czy dyrektor szkoły może dokonać oceny pracy nauczyciela, który zmienił miejsce pracy w trakcie odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego, jeśli nauczyciel nie jest już pracownikiem szkoły? Nauczyciel ten zakończył pracę 15.11.2018, sprawozdanie z odbytego stażu (części) złożył 18.11.2018, a więc gdy już nie był pracownikiem.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z dniem 1 września 2015 r. rozpoczęła staż na stopień nauczyciela kontraktowego. W trakcie stażu rozpoczęła kurs pedagogiczny, dostarczyła do szkoły zaświadczenie, że ukończy go dopiero w październiku 2016 r. Czy w związku z powyższym może w lipcu przystąpić do rozmowy, aby uzyskać kolejny stopień awansu? Czy staż zakończy 30 maja, ale ze względów formalnych (brak kompletu dokumentów) będzie mogła do rozmowy przystąpić dopiero w październiku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe