Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy został zatrudniony na czas nieokreślony na 9/18 etatu. W bieżącym roku szkolnym ma 6/18 etatu. Na rok szkolny 2017/2018 nie ma dla niego godzin. Z jakiego art. KN (czy jest to art. 27 ust.1 KN) należy mu się wypowiedzenie, czy przysługuje mu odprawa i w jakiej wysokości?
W opisanym przypadku rozwiązanie umowy następuje na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela. Przyczyną zwolnienia nauczyciela jest brak godzin, a więc przyczyna ta leży po stronie pracodawcy a nie pracownika. W takim przypadku, o ile szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników, nauczycielowi przysługiwać będzie odprawa z ustawy z 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 8 w związku z art. 10 ust. 1), w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
W przypadku nauczycieli gimnazjów i nauczycieli szkół, w których będą prowadzone klasy gimnazjum, dla których brakuje godzin ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, zastosowanie będzie miał art. 225 ustawy z 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, czyli przeniesienie w stan nieczynny, a w razie braku zgody nauczyciela - rozwiązanie stosunku pracy oraz obligatoryjnie odprawa, o której mowa wyżej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel stażysta został zatrudniony na ten rok szkolny w wymiarze poniżej 1/2 etatu. Jednocześnie nauczyciel ten będzie (zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami) realizował w ramach zastępstwa za nieobecną nauczycielkę (we wrześniu zwolnienie lekarskie, a później urlop macierzyński i urlop uzupełniający - łącznie prawdopodobnie do 11.03.2018r.) ok 10 godz tygodniowo. Czy w takiej sytuacji na zastępstwo powinna być zawarta odrębna umowa, czy też można aneksem zwiększyć na czas zastępstwa wymiar czasu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemy związanego z ilością godzin pracy logopedy. Od tego roku szkolnego jest określone pensum - 22 godziny. Ostatnio była u mnie pani Logopeda, którą na jednym ze szkoleń poinformowano, że w ramach tych 22 godzin wykonuje ona także inne czynności określone w Rozporządzeniu MEN o PPP. U nas w szkole wszystkie godziny są przeznaczone ne terapię logopedyczną (indywidualną) z dziećmi. Pozostałe obowiązki logopedy (diagnozy, dokumentacja, ocena efektywności, praca w zespołach nauczycielskich, konsultacje z rodzicami itp.) nauczycielka wykonuje poza pensum - w ramach 40 godzin pracy określonych w KN, gdyż na podstawie KN jest zatrudniona (na podstawie mianowania). Proszę o wyjaśnienie, czy takie rozwiązanie jest prawidłowe, czy też nauczycielka powinna dostać dodatkowe płatne godziny na wykonywanie innych czynności niż zajęcia z uczniami.
- Czy nauczyciela z 20 letnim stażem na uczelni wyższej, który przez to nabył prawo do mianowania muszę zatrudnić przez mianowanie? Umowę będę podpisywał z nim od 2 października, czyli w zasadzie do końca roku szkolnego (będzie to umowa na 6 godzin). Czy mogę dać mu zwykłą umowę na czas określony czy musi to być umowa przez mianowanie ? A jeśli przez mianowanie to do kiedy? I na jakiej zasadzie potem będę mógł go zwolnić, bo będzie i on potrzebny w zasadzie tylko na ten jeden rok.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Jak obliczyć ile kosztuje godzina pracy logopedy - stopień awansu nauczyciel kontraktowy, nauczyciela z zerówki - mianowany, nauczyciela nauczania zintegrowanego - mianowany. Dziękuję!
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jakim terminie Organ Nadzoru Pedagogicznego jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na pismo dyrektora szkoły wnioskujące o zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji bądź osoby kończącej studia o danym kierunku? Mam tutaj na myśli udzielenie jakiejkolwiek odpowiedzi- pozytywnej bądź negatywnej. Czy ma tu zastosowanie kodeks postępowania administracyjnego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe