Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest jednocześnie zatrudniony w dwóch szkołach. W mojej placówce pracuje na podstawie umowy o pracę (wymiar 2/18) i nie jest to jej główny zakład pracy. Z tytułu opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługują dwa dni wolne. Czy nauczyciel powinien wziąć jeden dzień wolny w mojej placówce, a drugi w innej szkole? Czy z każdego stosunku pracy może wykorzystać dwa dni urlopu? Czy urlop może wykorzystać w godzinach?
Każde zatrudnienie na podstawie odrębnej umowy o pracę to również odrębny stosunek pracy i nauczycielowi przysługują uprawnienia pracownicze z tytułu każdego zatrudnienia oddzielnie.
Zarówno w jednej, jak i w drugiej szkole przysługują mu 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania dziecka do lat 14. Nauczyciel może skorzystać z tego zwolnienia również w wymiarze godzinowym, jednak zgodnie z art. 188 § 3 kodeksu pracy, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy zwolnienie ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Nauczyciel może więc wykorzystać 2 dni albo 2 godziny zwolnienia (0,11 x 16 h = 1,76 po zaokrągleniu 2 godziny). O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany miał kolejną umowę o pracę na czas określony / do 31.08.2014r./, nie stawiał się na posiedzenia Rady Pedagogicznej /od 16.09.2013r./, wiedział o posiedzeniu RP w sierpniu 2014r. Nauczyciel z dniem 08.09.2014r. napisał pismo, że zgłasza gotowość niezwłocznego podjęcia pracy z mocy kolejnej umowy na czas określony. Nadmieniam, iż nauczyciel w dniu 05.09.2014r. odebrał świadectwo pracy - to był jedyny kontakt nauczyciela ze szkołą od czerwca 2014r.
Czy pracodawca miał prawo nie zatrudnić w/w nauczyciela od 01.09.2014r. na czas nieokreślony mimo, że nauczyciel nie był zainteresowany podpisaniem nowej umowy o pracę do czasu napisania pisma o gotowości podjęcia pracy tj. 08.09.2014r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem małej szkoły , gdzie większość nauczycieli pracuje na części etatu. W większości są to nauczyciele z sąsiedniej szkoły. Bardzo proszę o podanie odpowiedzi: 1.Czy mogę w arkuszu organizacyjnym na następny rok szkolny zaplanować emerytów tj. : 2/18 godz. muzyka (Pan prowadzi jeszcze orkiestrę młodzieżową i szkolny zespół muzyczny w mojej szkole - w ramach umowy zlec. z gminą) i dla drugiej osoby 10/30 biblioteka. Są to osoby dyspozycyjne, oddane- umożliwiają spójność pracy szkoły. Czy jest podstawa prawna zakazująca zatrudniania emerytów? 2. Czy za zgodą dyrektora macierzystej szkoły mogę zatrudnić nauczyciela (zatrudnionego już na cały etat) na część etatu np. 5/18,6/18 i wykazać to już w arkuszu, nadmieniam, że nauczyciele ci dotychczas w ten sposób pracowali w mojej szkole?
- Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej nauczyciel dyplomowany wraca do pracy po rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Dyrektor chce ją przenieść na stanowisko nauczyciela świetlicy, ponieważ nie ma klasy do wzięcia. Nauczycielka twierdzi, że może tylko na 18 godzin, a reszta to nadgodziny. Proszę o wyjaśnienie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość zwolnienia nauczyciela, który odszedł na emeryturę potem ją zawiesił i ponownie została podpisana kolejna umowa na czas nieokreślony? Jakie są podstawy prawne? Nauczyciel ukończył SN i pracuje w oddziale przedszkolnym.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą dla dorosłych, co roku od września zatrudniamy nauczycieli na czas określony, ponieważ nigdy nie wiemy co się nam otworzy od września następnego roku. Nauczyciele przyjmowani są na części etatu, jest to ich druga praca, pełne etaty mają w swoich macierzystych szkołach. Czy druga umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe