Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany został zatrudniony na 9/18 jako nauczyciel geografii (jedna umowa) po 5 latach pracy dyrektor zatrudnił go jako wychowawcę w wymiarze 26/26 (druga umowa). Stanowisko dyrektora objęłam od 1.09 i wgłębiając się w kadry zauważyłam, że ten pracownik ma 2 umowy z jednym pracodawcą na czas nieokreślony. Ponadto system sio nie przyjmuje tego nauczyciela ze względu na zbyt dużą liczbę godzin. W przeliczeniu pensum z tych 2 etatów powinno wynosić według mnie 23/23, a nadgodziny 12 (jestem świadoma że takiej ilości nadgodzin mieć nie może) . Pytanie co z nim zrobić?? W arkuszu widnieje na osobnych etatach bez nadgodzin. Kadrowa upiera się że umowy są dobrze skonstruowane. Nauczyciel pracuje w młodzieżowym ośrodku socjoterapii.
Co do zasady, z jednym pracownikiem powiniem być zawarty jednen stosunek pracy, natomiast pozostawanie z jednym pracownikiem w kilku stosunkach pracy jest wyjątkiem.
Aby takie rozwiązanie zastosować, praca wykonywana na podstawie kolejnej umowy o pracę musi różnić się rodzajowo od pracy wykonywanej na podstawie podstawowej umowy o pracę oraz nie może spowodować przekroczenia norm czasu pracy.
W wyroku z 13 marca 1997 r. I PKN 43/97 Sąd Najwyższy wskazał, że z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy.
W opisanym przypadku nauczyciel wykonuje obowiązki wynikające z dwóch różnych stanowisk, co daje możliwość zawarcia z nim dwóch stosunków pracy (ponieważ nie zostaną przekroczone normy czasu pracy - 40 h tygodniowo) lub jednego o łączonym pensum - wówczas, zgodnie z art. 35 ust. 1 Karty nauczyciela, zd. drugie, przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, mam pytanie, czy nauczyciel przebywający w swojej szkole na urlopie bezpłatnym może podjąć w tym czasie pracę w innej szkole w innym mieście? Czy istnieje obowiązek zapewnienia etatu nauczycielowi wracającemu z urlopu bezpłatnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik, który pracuje na stanowisku psychologa od 1992 r. i ma mianowanie oraz jest nauczycielem dyplomowanym, powinien udokumentować kwalifikacje pedagogiczne? Aktualnie Kuratorium oświaty wymaga takiego udokumentowania poprzez np. zaświadczenie z uczelni o przedmiotach pedagogicznych lub poprzez pokazanie indeksu. Pracownik uważa, że jeśli jest zatrudniony na podstawie mianowania to nie musi tego udowadniać.
- Od września 2017 roku odeszła z mojego przedszkola (placówka niepubliczna)nauczycielka i zarazem logopeda. Rozpoczęła pracę w przedszkolu publicznym, ale nadal w mojej placówce prowadziła zajęcia logopedyczne w wymiarze 5 godzin tygodniowo. Nie poinformowała o tym swojej nowej pani dyrektor. W związku z tym w grudniu jej pani dyrektor nakazała zaprzestania pracy w mojej placówce i zagroziła jej zwolnieniem dyscyplinarnym powołując się na nowe przepisy. Czy rzeczywiście takie przepisy już weszły w życie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie urlopu dyrektora, który jest na zastępstwie. Jestem nauczycielem oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Od 1 września 2019 r. objęłam funkcję wz. dyrektora, który korzysta z urlopu zdrowotnego, jednocześnie na ten okres przejęłam kl. 2 (do przedszkola została zatrudniona inna pani). Do 31 czerwca 2020 r. pełnię wyżej wymienioną funkcję. Niestety nie dostałam karty urlopu i nie wiem ile urlopu mi się należy. Jestem świadoma, że prawo do urlopu nabywa się z dniem 1 stycznia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nowe prawo oświatowe art.239 z 2016 r. pozwala zatrudnić osobę, która ma umowę do końca sierpnia? Chodzi o zatrudnienie z 8-klasowej szkole podstawowej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe