Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, odmówił przyjścia na egzamin maturalny po swoich godzinach lekcyjnych, ponieważ dorabia w innej placówce i tam ze względu na nieobecność nie otrzyma wynagrodzenia. Domaga się, zapłaty za utracone wynagrodzenie w innym miejscu pracy. Proszę o informację czy mogę zobowiązać nauczyciela do przyjścia na egzamin po lekcjach, oraz na jakiej podstawie prawnej mam to zrobić? Czy dyrektor szkoły, w której "dodatkowo pracuje nauczyciel" może zapłacić za godziny lekcyjne, w czasie których nauczyciel przebywał w innej szkole (godziny nie odbędą się)? Jeżeli tak proszę o podstawę prawną.
Na podstawie art. 42 ust. 2b Karty Nauczyciela, nauczyciel zobowiązany jest uczestniczyć w przeprowadzaniu egzaminu maturalnego.
Uczestnictwo w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego odbywa się w ramach zajęć,o których mowa w ust. 2 pkt. 1, tj. w ramach swojego pensum. W tym przypadku, jeżeli nauczyciel w związku z pracą w komisji przekroczy pensum, otrzymuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Uczestnictwo w przeprowadzaniu części pisemnej egzaminu maturalnego odbywa się w ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, czyli w ramach limitu 40 godzin pracy tygodniowo.
Fakt, że nauczyciel jest dodatkowo zatrudniony w innej szkole nie ma wpływu na jego obowiązek pracy w komisji egzaminu maturalnego. W innych szkołach nauczyciel powinien skorzystać z urlopu bezpłatnego, chyba że tamten dyrektor, na Państwa prośbę, zwolni go z obowiązku prowadzenia zajęć w tym dniu, co nie jest jego obowiązkiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z podjętą uchwałą Rady Miejskiej z dniem 31.08.2015r. nasza szkoła zostanie zlikwidowana. Już teraz pojawiają się w związku z tym pytania i tak: Wszyscy pracownicy A+O zatrudnieni mają prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w związku z powiadomieniem o likwidacji należy obniżyć proporcjonalnie wymiar urlopu (uznać zatrudnienie do 31.08.2015r.) czy też nie ma przeszkody udzielenia pełnego-26 dniowego urlopu - część z osób (kobiety) ma 55 lat życia i 35 lat pracy więc skorzysta z możliwości przejścia na świadczenie przedemerytalne, pozostali mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba zatrudniona na stanowisku palacz C.O. musi otrzymywać jako napój mleko? Piece opalane węglem powyżej 50 KW.
Proszę o wykładnie i odwołanie do konkretnych paragrafów.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może w swojej uchwale może wprowadzić zapis, że dyrektorowi szkoły nie przydziela się dodatku motywacyjnego? Dyrektor szkoły jest również nauczycielem.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z konkursem na dyrektora złożyłam zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowniczym w dniu 21.06.16- ostatni dzień składania ofert, zaświadczenie zostało wydane przez lekarza orzecznika dnia 31.05.16 - w Medycynie Pracy nie uzyskałam odpowiedzi ile czasu jest ważne, stąd zapytanie, czy jeżeli konkurs ma odbyć się 4.07.16 zaświadczenie złożone będzie w mocy, czy też powinnam dostarczyć nowe do dnia 31.06.16, gdyż wyczytałam, iż ważność takiego jest miesięczna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przypadek 1
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony u nas na czas nieokreślony 7/18 na cały etat pracuje w drugiej szkole w gminie. Chcę rozwiązać z nim umowę z końcem roku szkolnego z 3 miesięcznym wypowiedzeniem z przyczyn organizacyjnych, tzn. klasy łączone z powodu małej liczby uczniów (6 i 7 w klasie) tym samym zmniejsza się liczba godzin dla n-li. Jest to tylko jeden n-el. Czy przysługuje i w jakiej wysokości odprawa? Czy ten nauczyciel zatrudniony w naszej szkole na 7/18 może być przewodniczącym ogniska ZNP jeśli w szkole jest nauczyciel należący do ZNP zatrudniony w pełnym wymiarze? Obawiam się, że ten dorabiający u nas n-el specjalnie chce być przewodniczącym, żeby był chroniony. Czy ZNP może go chronić przed zwolnieniem gdy n-le zatrudnieni w tej szkole przez niego będą musieli mieć ograniczone etaty? W zeszłym roku przyjęliśmy na radzie kryteria zwalniania, które również on podpisał, że w pierwszej kolejności zwalniani będą n-le na niepełnych etatach.
Przypadek 2.
Z nauczycielką z dniem 31.08.2013 r. rozwiązano umowę o pracę na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 3 oraz ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97 z późn. zm.) tj. w związku z utraceniem zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Na podstawie art. 28, ust. 1 ww. ustawy, wypłacono nauczycielce odprawę pieniężną w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
W dniu 30.07.2013 r. nauczycielka zwróciła się do pracodawcy z pisemną prośbą o wypełnienie druku ZUS N-10, w związku z ubieganiem się o rentę chorobową, po czym otrzymała wypełniony druk.
W sierpniu 2013 r. osobiście złożyła wniosek do ZUS o przyznanie renty chorobowej, którą ZUS przyznał na 2 lata.
W związku z powyższym, proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Cy pracodawca ma obowiązek wypłacenia odprawy z tytułu przejścia na rentę, w przypadku gdy nauczycielka otrzymała odprawę z art. 28 ust. 1 KN?
2. Czy w związku z przyznaniem przez ZUS ww. świadczenia po dniu 01.09.2013 r. (kiedy nauczycielka już nie była pracownikiem szkoły), pracodawca będzie zobowiązany do wypłacania świadczeń z ZFŚS?
3. Jeśli renta została przyznana od 20 sierpnia 2013 r. (nauczycielka do 31.08.2013 r. przebywała na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia), czy nauczycielka powinna zwrócić wynagrodzenie pracodawcy za 11 dni sierpnia, w związku z otrzymaniem renty?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe