Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam wątpliwość, czy poniższy wniosek jest rzeczywiście wnioskiem o udzielenie informacji publicznej, czy nie narusza prawa podmiotów gospodarczych zawartych w art.61 Konstytucji RP: Wniosek o udostępnienie informacji publicznej Na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) wnoszę o udzielenie informacji publicznej dotyczącej poniższych zagadnień: 1. Czy na terenie placówki znajduje się sklepik szkolny, w którym uczniowie mogą się zaopatrzyć w artykuły spożywcze? 2. Jaki jest średni miesięczny koszt dzierżawy powierzchni pod sklepik szkolny w skali 12 miesięcy przez ajenta? 3. Czy szkoła posiada na swoim terenie maszyny vendingowe (automaty/ dystrybutory żywności)? 4. Jaki jest średni miesięczny koszt dzierżawy miejsca pod maszynę vendingową w skali 12 miesięcy? 5. Jaki jest średni miesięczny koszt opłaty za zużycie mediów (np. prąd, woda) przez dzierżawcę miejsca pod maszynę vendingową w skali 12 miesięcy?
W przypadku placówki samorządowej lub niesamorządowej, ale finansowanej z dotacji samorządowej, informacje dotyczące funkcjonowania sklepiku szkolnego lub maszyn vendingowej oraz wysokość uzyskiwanych z nich dochodów i kosztów działalności stanowią informację o działalności placówki, która co do zasady podlega udostępnieniu jako informacja publiczna (art. 4 ust. 1 pkt 4 i 5, art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. f) i pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, Dz.U. z 2016 r., poz. 1764). Jej udzielenie jest ograniczone ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa kontrahenta dzierżawiącego powierzchnię, gdy podmiot ten zastrzegł sobie w umowie z placówką, że treść umowy nie podlega ujawnieniu osobom trzecim w zakresie czynszu dzierżawnego i kosztów mediów – w takim przypadku placówka powinna udzielić jedynie odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania sklepiku lub maszyn vendingowych. Jeśli natomiast przedsiębiorca takiego zastrzeżenia nie dokonał, czyli powyższych informacji sam nie chroni jako tajemnicy jego przedsiębiorstwa, odpowiedzi należy udzielić w pełnym zakresie (art. 5 ust. 1 i 2 ww. ustawy; wyrok NSA z dnia 5 lipca 2013 r., I OSK 511/13, http://orzeczenia.nsa.gov.pl).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Po 20 lutym miały ukazać się wzory dokumentów z kontroli zarządczej. jest już po 20 marca a dokumentów nie ma. będą czy nie?! Na pewno państwo je posiadają, bo są nam proponowane do zakupu droga telefoniczną lub elektroniczną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie odnośnie używania w instytucji oświatowej oprogramowania typu Open Soure. Czy są jakieś przeciwwskazania do używania tego typu oprogramowania, jeśli producent na to zezwala? Naszej instytucji nie stać na drogie licencje - chodzi o oprogramowanie edytora tekstu (alternatywę dla pakietu Microsoft Office). Istnieje bezpłatna alternatywa takiego oprogramowania tj. Libre Office lub Open Office. W jaki sposób, w razie ewentualnej kontroli udokumentować, iż placówka korzysta z takiego oprogramowania? Niezasadne jest wydawanie pieniędzy z budżetu na płatne drogie licencje, skoro są programy, które dla naszych potrzeb oferują tę samą funkcjonalność, co ich płatne odpowiedniki. Czy mogę prosić o poradę w tej sprawie, ewentualnie skierowanie do miejsca, w którym mogę w tym przedmiocie uzyskać informacje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy WSO może być załącznikiem do statutu szkoły? Czy statut może mieć załączniki?
- Czy dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu głębokim, uczestniczące w grupowych zajęciach w OREW winno być wykazane w SIO - przez szkołę, do której obwodu należy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Organem prowadzącym niepubliczne przedszkole jest osoba prawna - fundacja. Organ prowadzący prowadzi pełną księgowość i otrzymuje dotację oświatową. W jaki sposób zgodnie z literą prawa, powinien on opisać dokumenty księgowe? Czy art. 21 ustawy o rachunkowości ma zastosowanie? W związku z art 2 ust.1 pkt.7 ustawy o finansach publicznych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe