Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie odnośnie kompetencji dyrektora w kwestii sprawowanego nadzoru. Jestem pracownikiem poradni psychologiczno-pedagogicznej. Mój dyrektor w ostatnim czasie do formułowanych przeze mnie i innych specjalistów opinii i orzeczeń zaczął dopisywać swoje wnioski, zalecenia tzn. uzupełniać już napisane opinie słusznymi, jego zdaniem, uwagami. Większość specjalistów nie zgadza się z tymi dodatkowo naniesionymi informacjami. Dokument taki wraca do pracownika, gdzie następnie ma on podpisać się pod sformułowaniami, których nie jest autorem. Czy taka ingerencja w niezależność opinii (jeśli nie narusza ona przepisów oraz jest zgodna z zebranym materiałem), ma podstawę prawną? Co z ochroną praw autorskich? Pod opinią podpisują się konkretni specjaliści i to oni biorą w dużej mierze odpowiedzialność za swoje słowa. Proszę o poradzenie mi jak daleko sięgają tutaj uprawnienia dyrektora.
Uwagi dyrektora poradni w tym przypadku nie wynikają ze sprawowania wewnętrznego nadzoru pedagogicznego. Na podstawie § 4 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, Dz.U. z 2017 r., poz. 1743 orzeczenie lub opinię wydaje zespół powołany przez dyrektora, będącego jednocześnie przewodniczącym zespołu, jeśli dyrektor nie upoważnił innego przewodniczącego zespołu. Ponadto przewodniczący zespołu wyznacza osobę sporządzającą orzeczenie lub opinie o treści zgodnej z podjętym rozstrzygnięciem oraz podpisuje orzeczenia i opinie, a w związku z tym nie można uznać, że dyrektor nie ma prawa wskazywania merytorycznej zawartości orzeczenia lub opinii, gdy pełni funkcję przewodniczącego - § 9 ust. 4 i załączniki do ww. rozporządzenia. Opracowanie orzeczenia lub opinii trudno uznać za utwór chroniony prawem autorskim ze względu na urzędowy charakter takiego dokumentu (art. 1 ust. 1 i art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz.U. z 2018 r., poz. 1191 ze zm.), więc opracowanie opinii lub orzeczenia lub poradni nie powoduje powstania praw autorskich po stronie osoby je sporządzającej w ramach obowiązków pracowniczych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy branżowa szkoła I stopnia, która ma uczniów tylko o statusie młodocianego pracownika wystawia także skierowania do medycyny pracy na etapie rekrutacji? Czy leży to tylko i wyłącznie po stronie pracodawcy gdzie młodociany pracownik będzie miał praktyczną naukę zawodu?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Na początku grudnia nasze przedszkole będzie miało kontrolę z kuratorium problemową ewaluację zewnętrzną w zakresie wymagań: dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej i kształtowane są postawy i respektowane normy społeczne. Proszę o szybką odpowiedź jak prawidłowo mamy przygotować się do kontroli? Jakie dokumenty będą wymagane?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest możliwe stosowanie oceny cząstkowej "0"?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o informację dotyczącą protokołowania rad pedagogiczny i podejmowania uchwał. W jaki sposób nadajemy numerację uchwał: czy nr 1 uchwały zaczyna się od nowego roku szkolnego i trwa do zakończenia roku szkolnego? Czy od m-ca stycznia nr 1 i do końca roku kalendarzowego?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmienioną podstawą prawną,proszę o przesłanie wzoru uchwały rady pedagogicznej w sprawie wyników śródrocznej klasyfikacji uczniów.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe