Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie o przepisy regulujące przeprowadzanie licytacji przez radę rodziców. Czy RR, organizując licytację online, z której środki przeznaczone będą na wsparcie ucznia, musi zgłaszać ją np. do urzędu skarbowego?
Licytacja w tym przypadku to nic innego jak gra tudzież loteria, do której ma zastosowanie ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 2094). Artykuł 7 ww. ustawy stanowi, że organizatorem loterii fantowej i gry bingo fantowego może być osoba fizyczna (rodzic, ksiądz, dyrektor), osoba prawna (parafia, spółka z o.o., fundacja) lub jednostka nieposiadającą osobowości prawnej (szkoła, stowarzyszenie zwykłe, spółka cywilna).
Zorganizowanie loterii lub gry fantowej wymaga zezwolenia wydanego przez izbę celną lub zgłoszenia jej do urzędu celnego (w 2020 r. kwota bazowa wynosi 5140,74 zł). W praktyce, jeżeli chodzi o szkolną radę rodziców, kwota nagród nie powinna przekroczyć kwoty bazowej. Trzeba pamiętać, że jest ona ustalana corocznie.
Zgłoszenia loterii fantowych lub gry bingo fantowe z ograniczoną pulą wygranych należy dokonać do właściwej miejscowo Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem tej gry.
Trzeba pamiętać o tym, że w grze bingo fantowe mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Wartość wygranej w grach hazardowych nie może być niższa od ceny losu lub innego dowodu udziału w grze albo kwoty wpłaconej stawki.
Ogólna wartość wygranych w loterii fantowej oraz grze bingo fantowe nie może być niższa niż 30% łącznej ceny przeznaczonych do sprzedaży losów lub innych dowodów udziału w grze.
W przypadku tzw. małych loterii fantowych i gier bingo fantowych pula wygranych nie może przekraczać kwoty bazowej (w 2020 r. kwota bazowa wynosi 5140,74 zł). Jeżeli grę prowadzi organizacja pożytku publicznego pula wygranych może być wyższa od kwoty bazowej, ale nie może przekroczyć 15-krotności kwoty.
Loterię zgłosić może:
• osoba fizyczna (np. dyrektor szkoły),
• osoba prawna (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacja, uczelnia wyższa),
• jednostka organizacyjna niemającą osobowości prawnej (np. spółka cywilna, wspólnota mieszkaniowa, stowarzyszenie zwykłe),
• organizacja pożytku publicznego (np. organizacje pozarządowe).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, chciałabym się dowiedzieć czy wycieczka organizowana dla pracowników szkoły w ramach funduszu socjalnego może być w całości sfinansowana z tego funduszu? W Regulaminie zapisane jest że może być, natomiast Pani rozliczająca fundusz w księgowości twierdzi że nie, uważa również, że każdy pracownik powinien dostać dofinansowanie zgodne ze swoim dochodem. Czy w przypadku organizacji wycieczki nalicza się podatek, jeśli tak to w jakim przypadku? Pozdrawiam
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 28 sierpnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki jednoznacznie umożliwia szkołom organizację wycieczek górskich BEZ OBOWIĄZKU korzystania z usług przewodnika górskiego? Pytanie to kieruję w kontekście poniższego uzasadnienia MEN w tej sprawie: "§ 1 pkt 1 rozporządzenia – zmiana porządkująca – usunięcie odwołania do przepisów wydanych na podstawie ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 i Nr 102, poz. 1115) tj. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. Nr 57, poz. 358), które nie obowiązuje od dnia 17 października 2012 r."
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Okazało się, że uczennica klasy II gimnazjum jest w ciąży. Na jakiej zasadzie będzie kontynuować naukę? Co będzie, gdy urodzi? Czy ma prawo do jakiegoś urlopu macierzyńskiego? Jak jest to rozliczane w szkole?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła niepubliczna może przyjąć ucznia, który ma zgodę innej placówki na edukację domową jako wolnego słuchacza do niższej klasy? Dziecko miało trudności w niektórych tematach z niektórych przedmiotów, rodzice chcieliby aby czasem uczestniczyło w lekcjach u wybranego przez nich nauczyciela.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodnie z Prawem Oświatowym można tworzyć statut dla zespołu szkół w skład którego wchodzi przedszkole i ośmioletnia szkoła podstawowa?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe