Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie, kiedy w szkole można zmienić statut? Ten, który posiadamy jest wielokrotnie poprawiany, nowelizowany, zawiera wiele skreśleń itd. W statucie nie ma rozdziału o WSO, a chyba powinien się tam znaleźć. Co w związku z tym powinniśmy zrobić? Czy statut może zawierać zakres obowiązków pracowników niepedagogicznych, czy powinny to określać inne dokumenty?
Zmiany do statutu wprowadza się, gdy jest to wymagane przepisami prawa. Statut, który był wielokrotnie zmieniany powinien mieć wydany tekst jednolity. Szczegóły rozwiązania powinien zawierać statut w postanowieniach końcowych (np. w przypadku 3/5. zmian lub nowelizacji, wydaje się tekst jednolity). Zmiany do statutu wprowadzane są w formie uchwały rady szkoły lub - w przypadku, gdy rada szkoły nie została utworzona - rady pedagogicznej. Uchwała powinna wskazywać dokonywane zmiany. Zmiany te nie mogą naruszać konstrukcji statutu, tj. wprowadzać zmiany w dotychczasowej numeracji i kolejności paragrafów. W nowelizacji należy: 1) uchylić dotychczasowe przepisy; 2) nadać nowe treści nieaktualnym przepisom; 3) dodać nowe zapisy. Oznacza to, że w uchwale należy wskazać konkretne zmiany wprowadzane do statutu.
Podstawa prawna: 1) Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm. z Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw); 2) Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”; 3) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy regulamin rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej powinien stanowić załącznik do statutu, czy znajdować się w treści statutu? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Kto odpowiedzialny jest za ubezpieczenie ucznia w szkole i czy w ogóle musi być on ubezpieczony skoro ubezpieczenie jest dobrowolne? Czy dyrektor ma prawo od rodzica wymagać ubezpieczenia ucznia we własnym zakresie skoro nie przystąpił do ubezpieczenia grupowego?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest obligatoryjny wymóg posiadania wewnętrznego programu doradztwa zawodowego w bursie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy tworząc nowy statut dla szkoły branżowej I stopnia-organ scedował to na szkolę, wiec tworzy go sama - należy kierować się rozporządzeniem w sprawie zasad techniki prawodawczej - Rozporządzeniem RM z 20 czerwca 2002 roku? Jest tam taki par. 137 o niepowtarzaniu przepisów ustaw i innych aktów normatywnych. Czyli, czy dobrze rozumiem, że nie należy powielać zapisów rozporządzeń Men np.w sprawie zwolnień uczniów np z drugiego języka, wf, egzaminów klasyfikacyjnych itp, bo regulują to przepisy wyższego rzędu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w klasach I-III mozna oceniać uczniów tak jak w klasach IV-VI tzn stosując skalę 1-6. Pytanie dotyczy oceniania cząstkowego
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe