Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam nauczycielkę , która po urlopie macierzyńskim wraca do pracy. Jest nauczycielem kontraktowym, zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. Mam dla niej cały etat, natomiast nauczycielka chciałaby wrócić tylko na pół etatu. Proszę o pomoc. Czy muszę zaakceptować te 1/2 etatu skoro mam cały (nie chciałabym go dzielić na dwa po pół). Czy rozwiązujemy umowę na cały etat i zawieramy na pół?
Nauczycielka ma prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy po urlopie macierzyńskim, ponieważ jest uprawniona do urlopu wychowawczego. Kodeks pracy przewiduje możliwość obniżenia wymiaru godzin zamiast korzystania z tego urlopu.
Na podstawie art. 186 kodeksu pracy, pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Wymiar tego urlopu wynosi do 36 miesięcy. Urlop udzielany jest na okres nie dłuższy niż do ukończenia
przez dziecko 5 roku życia.
Zgodnie z art. 1867§ 1 kodeksu pracy, pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W mojej szkole pensum pedagoga wynosi 22 godziny. Czy w ramach pensum mogę zlecić pedagogowi prowadzenie z uczniem zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej typu: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające umiejętności uczenia się i inne z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Czy pedagog może w godzinach planowanej pracy pójść na płatne zastępstwo, a później odpracować swoje godziny?
- Jak rozliczyć pracę w sobote i niedzielę nauczyciela? Dzień wolny nie może być udzielony ze względu na organizację pracy szkoły. Nauczyciel wyjeżdż na "zieloną szkołę" z 15 uczniami na dwa tygodnie. Wchodzą w grę 2 soboty i niedziele.
- Proszę o pomoc w wyliczeniu wymiaru urlopu wychowawczego przysługującego nauczycielowi. Pracownik jest rodzicem trójki dzieci urodzonych kolejno: 9.04.2014 r., 6.04.2016 r., 30.04.2018 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który jest zatrudniony przez mianowanie i uzupełnia etat w drugiej szkole w tej samej gminie (tzn. ma 10/18 w szkole macierzystej i 11/18 w drugiej szkole). Szkoła macierzysta, w której jest zatrudniony przez mianowanie ma być likwidowana z dniem 31.08.2019 r. Pomimo iż ten nauczyciel będzie zatrudniony w nowej szkole to nie będzie miał pełnego etatu, więc nie ma możliwości uzyskać umowy zatrudniającej przez mianowanie. W jaki sposób prawnie można nauczyciela w chwili obecnej przenieść tak, aby umowę przez mianowanie miał w drugiej szkole i uzupełniał etat w szkole, która powstanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ukończył studia licencjackie i magisterskie z matematyki (nie nauczycielskie). Następnie w celu nabycia po ukończył studia podyplomowe "nauczanie informatyki w edukacji szkolnej" z odpowiednią ilością godzin praktyk i godzin dyd.
Wizytator twierdzi że nauczyciel nabył po do nauczania informatyki a nie do nauczania matematyki. Zaznaczę że bo naucz u mnie matematyki. Czy ko ma rację czy należałoby uzupełnić kwalifikacje z oo czy to co nabył na st pod wystarczy (brak suplementu i zaświadczenia odrębnego
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe