Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Który zakład pracy powinien objąć opieką socjalną pracownika emeryta? Nauczycielka ur. 14.06.1953 r. pracowała od 15.08.1972 r. do 31.08.2000 r. w Szkole Podstawowej w Wilkowyjach a następnie w Liceum Medycznym w Warszawie. Od 01.09.2000 r. do 31.08.2006 r. pracowała w Zespole Szkół w Warszawie. Z tejże szkoły od 01.09.2006 r. przeszła na emeryturę i nadal w niej pracowała w niepełnym wymiarze do 31.08.2008 r. nigdy całkowicie nie zawiesiła emerytury. Od 01.09.2008 r. do 31.08.2011 r. pracowała w innych szkołach w niepełnym wymiarze. Od 01.09.2011 r. do chwili obecnej pracuje w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Pruszkowie w niepełnym wymiarze – 10/18. Która szkoła jest uprawniona do objęcia nauczycielki opieka socjalną?
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS z funduszu mogą korzystać wyłącznie osoby uprawnione. Ustawodawca wymienia podmioty: 1) pracownicy i ich rodziny; 2) emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny; 3) osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie funduszu takie uprawnienia. Do drugiej kategorii zalicza się te osoby, dla których firma, z której funduszu zamierzają skorzystać była ostatnim pracodawcą, czyli szkoła, z której nauczyciel odszedł na emeryturę. Jeśli nauczyciel emeryt nadal pracuje – jest także uprawniony w tej placówce z tytułu świadczonej pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy do okresu zatrudnienia przy obliczaniu terminu wypłaty nagrody jubileuszowej wlicza się zatrudnienie w innym zakładzie do nadal. Chodzi o sytuację, że pracownik zatrudniony w Naszym zakładzie od 2009 roku w innym zakładzie pracuje od 2000 do nadal i nie ma świadectwa pracy bo umowa trwa nadal. Jeżeli się wlicza taki okres to jakie dokumenty wystarczą do zaliczenia - wystarczy umowa o pracę z tamtym zakładem pracy i zaświadczenie o zatrudnieniu do chwili obecnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu, które obowiązuje od 01. 01. 2016 r. a dotyczącym komisji rekrutacyjnej jest mowa o co najmniej trzech przedstawicielach rady pedagogicznej, ale jeżeli nie będzie takiej możliwości, wtedy można do komisji powołać przedstawicieli organu prowadzącego. Czy sekretarz szkoły może być powołany do komisji rekrutacyjnej ? Czy trzeba zgłaszać do organu prowadzącego prośbę o uzupełnienie składu komisji. Czy wystarczy zgłosić "zapotrzebowanie" wraz z wyjaśnieniem? Mam nadzieje ż e takiej potrzeby nie będzie, ale muszę przygotować się na wszelkie możliwości.
- Nauczyciel pełniący dyżury w czasie przerw między lekcjami uważa, że realizując trzy godziny lekcyjne w ciągu dnia nie może mieć trzech dyżurów. Czy jest jakaś regulacja prawna na ten temat i czy nauczyciel ma rację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację Art. 3045 § 3 pkt 4 kodeksu pracy. Jak rozumieć zapis stanowiący o opinii dyrektora szkoły dotyczącej możliwości wypełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w czasie wykonywania przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowych??? Na czym miałaby polegać taka możliwość wypełnienia obowiązku? Sytuacja dotyczy ucznia szkoły podstawowej.
Art. 3045. § 1. Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku
życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego
inspektora pracy.
§ 2. Właściwy inspektor pracy wydaje zezwolenie, o którym mowa w § 1, na wniosek podmiotu określonego w tym
przepisie.
§ 3. Właściwy inspektor pracy odmawia wydania zezwolenia, jeżeli wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych
w zakresie przewidzianym w § 1:
1) powoduje zagrożenie dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka;
2) zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.
§ 4. Podmiot, o którym mowa w § 1, dołącza do wniosku o wydanie zezwolenia:
1) pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka na wykonywanie przez dziecko pracy lub innych
zajęć zarobkowych;
2) opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącą braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy
lub innych zajęć zarobkowych;
3) orzeczenie lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych;
4) jeżeli dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu – opinię dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, dotyczącą
możliwości wypełniania przez dziecko tego obowiązku w czasie wykonywania przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie sposobu wypłacania wynagrodzenia nauczycielom za godziny ponadwymiarowe. Nauczycielowi, po uśrednieniu, zostało przydzielonych w arkuszu organizacyjnym szkoły 21,5 godziny tygodniowo, w tym obowiązkowych 18,35, w związku z czym realizuje 3,15 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Z kolei inny nauczyciel, po uśrednieniu, ma 23,5 godziny tygodniowo, w tym obowiązkowych 18,0 i realizuje 5,5 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Organ prowadzący polecił, by takim nauczycielom w jednym miesiącu wypłacać wynagrodzenie za przepracowane 2 godziny ponadwymiarowe (pierwszy przypadek) i za 5 godzin (drugi przypadek), a w kolejnym miesiącu za 3 godziny (pierwszy przypadek) i 6 godzin (drugi przypadek). Czy taki sposób wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe jest zgodny z przepisami? Czy jednak nauczyciele nie powinni w każdym miesiącu otrzymywać wynagrodzenie, odpowiednio za 3 i 6 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe