Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli nowo zatrudniony nauczyciel w poprzedniej pracy został zwolniony dyscyplinarnie – zapis na świadectwie, że stosunek pracy ustał w wyniku: Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się: przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia); Art. 52. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie: 1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych; to czy w takim przypadku nauczycielowi za przepracowany okres wynikający z przedłożonego świadectwa (1.09.2016 – 12.10.2020) wliczamy: wysługę lat, nagrody jubileuszowe, urlop, trzynastkę? Jeżeli nie, to przez jaki okres świadczenia są wstrzymane?
Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) wynagrodzenie nauczycieli składa się z:
• wynagrodzenia zasadniczego;
• dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy,
• wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
• nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych, a wysokość dodatków odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy.
Z kolei art. 33 ust. 1 KN stanowi, że nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od 4. roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego, a art. 47 ust. 1 KN przyznaje im prawo do nagrody jubileuszowej po przepracowaniu odpowiednio 20, 25, 30, 35 lub 40 lat. Szczegółowe warunki wypłaty tych składników wynagrodzenia określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 416). Ani Karta Nauczyciela, ani ww. rozporządzenie nie uzależniają kwestii wypłaty składników wynagrodzenia od trybu rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem. Takich ograniczeń nie wprowadza również ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawidłowo naliczyć urlop wypoczynkowy pracownicy, która przebywała da długotrwałym L-4, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym? (nieobecność ciągła od 2014r. do 20 maja 2016r.) Tzn. z roku 2014 nie wykorzystała 6 dni, za rok 2015 - należałoby się 26 dni, a za 2016r - ok 10 dni. W związku z tym czy pracownik może łącznie wykorzystać tyle dni urlopu wypoczynkowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela podpisuje TYLKO lekarz medycyny pracy, czy też inny lekarz, np. chorób wewnętrznych? Nauczyciel dostarczył orzeczenie podpisane przez lekarza chorób wewnętrznych. Czy mogę udzielić urlopu na tej podstawie od 1.09.2015?
- Czy nauczyciel, który ma założoną działalność gospodarczą - firma usługowa i zatrudnia w ramach tej działalności pracowników (sam nie wykonuje tych usług) może skorzystać z urlopu zdrowotnego?
- Bardzo proszę o informację dotyczącą urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły i innych pracowników będących na stanowiskach kierowniczych. Zgodnie z art. 64 ust. 2a (zmiany obowiązują od 1 stycznia 2018 r.) Karty Nauczyciela dyrektorowi, wicedyrektorowi szkoły i innym osobom piastującym stanowiska kierownicze przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Proszę informację czy w tych 35 dniach są uwzględnione 4 dni urlopu na żądanie wynikające z Kodeksu Pracy, czy może te 4 dni są dodatkowymi wolnymi dniami dla pracownika?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam Czy nauczyciel (Edukacji wczesnoszkolnej) powracający z urlopu dla poratowania zdrowia musi być zatrudniony na to samo stanowisko czy mogę z przyczyn organizacyjnych zaproponować mu stanowisko na rok wychowawcy świetlicy (26 godzin etat). Co zrobić jeśli nauczyciel nie wyrazi na to zgody, a klasy nie ma?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe