Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkołą niepubliczną i zatrudniamy na podstawie kodeksu pracy. Mamy Panią, która sprząta w szkole na podstawie umowy zlecenia.W związku z zaistniała sytuacją oraz faktem, że nasza szkoła została przeznaczona na lokal dla osób przebywających na kwarantannie, Pani ta nie może wykonywać swoich obowiązków.Czy w takiej sytuacji, aby Pani ta nie została bez środków do życia, dobrym rozwiązaniem byłoby zawarcie z tą Panią aneksu do umowy zlecenia, na mocy którego ustalone zostałoby wynagrodzenie za gotowość do pracy?
Przepisy art. 750 w zw. z art. 734 – 751 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.) nie przyznają zleceniobiorcy wynagrodzenia za czas niewykonywania umowy. Zgodnie z art. 735 § 1 KC zasadą jest, że wynagrodzenie przysługuje za wykonane zadania. Jeśli umowa-zlecenie nie zawiera korzystniejszych postanowień, to zleceniobiorca nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, w szczególności gdy zgodnie z dotychczasową treścią umowy wysokość otrzymywanego przez zleceniobiorcę wynagrodzenia jest ustalana w zależności od faktycznie przepracowanych dni lub godzin. Natomiast za zasadzie swobody umów strony mogą umówić się (także w trakcie obowiązywania umowy), że zleceniobiorcy przysługuje także wynagrodzenie za okres niewykonywania zadań gdy pozostaje w gotowości do ich realizacji; w razie zawarcia w umowie takich postanowień, strony musiałyby w jej treści także określić wysokość wynagrodzenia za czas tej gotowości (art. 3531 KC).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie wzoru przykładowych kryteriów pracowników niepedagogicznych w szkole do zwolnienia
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile razy nauczyciel może dostać wypowiedzenie warunków pracy i płacy? Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o prace na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.). Drugie pytanie czy jeżeli od 01.09.2012 r. pojawiła się możliwość zatrudnienia nauczycielki na pełny etat (zastępstwo za nieobecną nauczycielkę) to powinno to porozumienie obowiązywać do końca zajęć dydaktycznych (czyli do 27 czerwca 2013 r.) czy do końca roku szkolnego (czyli do 31 sierpnia 2013 r.) ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pytanie odnośnie zapłaty za godziny ponadwymiarowe. Nauczyciel był na wycieczce szkolnej zagranicznej 5 dni jako opiekun. Czy należy dokonać potrąceń za godziny ponadwymiarowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam dwoje nauczycieli dyplomowanych zatrudnionych poprzez mianowanie. Obydwoje mają kwalifikacje do nauczania przyrody. Jeden jest mgr biologii, drugi zdobył kwalifikacje poprzez kurs kwalifikacyjny.Nie mam tylu godzin przyrody, aby każdy z nich miał cały etat.Czy jest jakiś przepis, który mówi kto ma pierwszeństwo mieć cały etat, czy jest to tylko decyzja dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy ukończone w 1996 r. studia podyplomowe z zakresie "Wychowania seksualnego" dają kwalifikacje do nauczania przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie"? (pytanie dotyczy pedagoga)
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe