Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy branżową szkoła niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej. Dotacje otrzymujemy z powiatu. Co miesiąc przekazujemy informację o frekwencji uczniów. Jeżeli uczeń w danym miesiącu opuści ponad 50 zajęć edukacyjnych, nie mamy płaconej za niego dotacji. Szkoła jest dzienna , przeznaczona dla młodzieży.Proszę o odpowiedz czy istnieje takie przepis , który pozwala na takie wypłacanie dotacji dla szkół? Jeżeli tak to proszę wskazać podstawę prawną
Art. 26. ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych
(Dz.U.z 2017r. poz.2203) stanowi, że niepubliczne szkoły, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego będącej dla tych szkół organem rejestrującym, w wysokości równej kwocie przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego.
W świetle powołanego wyżej przepisu dotacja dla branżowej szkoły niepublicznej, w której jest realizowany obowiązek nauki powinna być wypłacana na każdego ucznia szkoły w wysokości przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego, niezależnie od tego czy uczestniczy on w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu.
Rada powiatu na podstawie art.38 ust.1 tej ustawy ustala w drodze uchwały jedynie tryb udzielania i rozliczania dotacji, tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości jej pobrania i wykorzystania, w tym zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, termin przekazania informacji o liczbie uczniów, oraz termin i sposób rozliczenia wykorzystania dotacji.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U.z 2017r. poz.2203).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń klasy 4 szkoły podstawowej posiada orzeczenie o niepełnosprawności sprzężonej (upośledzenie intelektualne w stopniu umiarkowanym oraz słabowidzenie). Decyzją rodziców uczęszcza do klasy ogólnodostępnej. Pracuje z nim nauczyciel wspomagający w wymiarze 8 godzin tygodniowo (na podstawie decyzji organu prowadzącego) oraz nauczyciel prowadzący zajęcia rewalidacyjne w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Nauczyciel wspomagający w porozumieniu z pozostałymi nauczycielami pracującymi w tej klasie opracowali program zgodny z podstawą programową tego ucznia. Mam następujące pytania: 1. W jaki sposób dokumentować tematykę zajęć tego ucznia, skoro ma zajęcia z klasą (czasami z, a czasami bez nauczyciela wspomagającego) i realizuje ten sam temat, ale w sposób dostosowany? 2. Czy uczeń musi brać udział w zajęciach języka obcego? Zgodnie z jego obowiązkowymi zajęciami, które zawarte są m.in. w podstawie programowej dla takich uczniów, nie ma takiego wymogu, ale chciałbym się upewnić.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 01.09.2018 r. zawarto z psychologiem umowę o pracę na rok na 10.5/22 etatu bez stopnia awansu zawodowego. Psycholog miał 4 letni staż na uczelni wyższej, dlatego powinien być zatrudniony jako nauczyciel kontraktowy. Planujemy przedłużyć zatrudnienie. Jak uregulować to dokumentami? Czy wystawić akt nadania kontraktowego z mocy prawa? Jak wystawić umowę o pracę? Jak wyrównać wynagrodzenie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do przedszkola niepublicznego uczęszczają dzieci, które posiadają orzeczenie o kształceniu specjalnym. Od tego roku mamy obowiązek oddzielnie rozliczać koszty poniesione na realizację takich orzeczeń.
Jeżeli koszty związane z kształceniem specjalnym są wyższe niż otrzymana dotacja- czy możemy je pokryć z dotacji ogólnej? Jak udokumentować pracę nauczyciela z dzieckiem z orzeczonym kształceniem specjalnym (3/4 etatu) oraz w pracy w grupie (1/4 etatu)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy tzw. "godziny karciane " nauczyciele-wychowawcy pracujący w Internacie/bursie mają obowiązek je realizować?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy wychowawcy zatrudnieni w Niepublicznym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym również mogą otrzymać nagrody specjalne z okazji 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe