Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem wicedyrektorem w szkole podstawowej. Mam powołanie na to stanowisko do końca sierpnia 2019 roku. Moja dyrektorka została odwołana ze stanowiska przez organ prowadzący z dniem 29 czerwca 2015 roku. Nie zostałam powołana na p.o. dyrektora wbrew obowiązującym przepisom. P.o została nauczycielka z mojej szkoły. W związku z tym, że odwołana dyrektorka przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pani p.o w porozumieniu z organem prowadzącym zarządziła inwentaryzację, przejęła majątek szkoły... no i wymieniła zamki do wszystkich wejść szkolnych. Sporządziła rejestr kluczy. Jako wicedyrektor nie otrzymałam żadnych kluczy, nawet do sekretariatu szkoły. Zaistniała sytuacja i brak zaufania do pełniącej obowiązku dyrektora spowodowały, że zamknęłam swój gabinet na klucz i jako jedyna jestem w posiadaniu w/w kluczy. Pani p.o bardzo na mnie naciska, żebym udostępniła jej klucze do mojego gabinetu, nie wiem w jakim celu. Za rzeczy/dokumentację zgromadzone w gabinecie materialnie odpowiadam ja, zwyczajnie boję się żeby ktoś nie wszedł do mojego gabinetu pod moją nieobecność, a co gorsza żeby mi nie podrzucił czegoś negatywnego na moje stanowisko pracy. Czy mam obowiązek udostępnić pani p.o. klucze do mojego gabinetu? Jeśli tak-jak się zabezpieczyć pod względem formalnym, żeby ewentualne przekazanie kluczy nie zostało wykorzystane przeciwko mnie? Myślałam o spisaniu oświadczenia obu stron i zamieszczeniu wykazu rzeczy znajdujących się w gabinecie. Sama nie wiem jak to rozegrać. Wiem, że u Państwa zawsze można uzyskać fachową pomoc. Proszę o wskazanie mi drogi prawnej w celu wyjaśnienia mojej sytuacji. Serdecznie dziękuję.
Osoba pełniąca obowiązki dyrektora publicznej jednostki oświatowej zajmuje najwyższe stanowisko w szkole, kieruje nią, a dodatkowo wykonuje czynności pracodawcy wobec wszystkich zatrudnionych w szkole nauczycieli, w tym także wicedyrektora. W ramach tych kompetencji ma prawo wstępu do wszystkich pomieszczeń znajdujących się na terenie szkoły i może mieć do nich dostęp podyktowany chociażby potrzebą ustalenia stanu mienia szkolnego, jego ochrony, zbadania przestrzegania przepisów – np. bhp, czy skontrolowania wykonywania obowiązków przez wicedyrektora. P.o. dyrektora może domagać się udostępnienia klucza do gabinetu wicedyrektora, nie jest to bowiem pomieszczenie prywatne. Ewentualny wstęp p.o. dyrektora do gabinetu wicedyrektora musi szanować prywatność i dobra osobiste wicedyrektora.
W związku z obawami o „podrzucenie” czegoś, można zaproponować p.o. dyrektora sporządzenie protokołu zawierającego wykaz rzeczy znajdujących się w gabinecie wicedyrektora, jednak p.o. dyrektora może, ale nie musi go podpisać – tylko na zasadzie dobrowolności. Wicedyrektor może sporządzić taki wykaz na własny użytek z tym, że warto, aby spis odbył się w obecności innej osoby (świadka), którą można poprosić o jego podpisanie zwłaszcza w sytuacji, gdy wykazu nie będzie chciała podpisać p.o. dyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w statucie technikum powinna się znaleźć informacja dotycząca rekrutacji? jeśli zmiana w ustawie o systemie oświaty uchyla ten wymóg (art. 60, ust.1 pkt 6) zaś rozporządzenie o ramowych statutach wskazuje na konieczność określenia zasad rekrutacji (& 19 załącznik 5a). Który dokument jest "ważniejszy"?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli placówka nie przewiduje wprowadzenia oceny opisowej (jest to jak wynika z rozporządzenia nieobowiązkowe), to czy trzeba nanosić jakieś zmiany z tym związane w statucie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o procedurę postępowania wobec ucznia uchylającego się od realizowania obowiązku szkolnego (szkoła podstawowa).
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Nasz uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym. W zaleceniach zawartych w orzeczeniu nie ma rewalidacji tylko pomoc pp - zajęcia socjoterapeutyczne. Czy zatem temu uczniowi powinno się przyznać godziny rewalidacji wynikające z posiadania orzeczenia, czy ograniczyć się do pomocy pp? I jeszcze jedno pytanie - czy pedagog szkolny lub psycholog mogą prowadzić zajęcia socjoterapeutyczne.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wzór statutu w internacie/bursie wg nowych zmian w ustawie o systemie Oświaty
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe