Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracownik nie musi zgadzać się z nałożoną przez pracodawcę karą porządkową. Jeśli uważa, że został ukarany niesłusznie może walczyć o jej uchylenie najpierw w...

PORADA PRAWNA

03 marca 2018

Jestem nauczycielem dyplomowanym z 22-letnim stażem pracy. Kilka dni temu miałam trudną sytuację podczas prowadzenia lekcji. Otóż jeden z uczniów zakłócał jej przebieg głośnymi rozmowami, korzystaniem z telefonu komórkowego, swoją postawą itp. Na uwagi nauczyciela nie reagował. Sytuacja zrobiła się napięta w momencie, gdy ten uczeń wykonał do kogoś telefon - głośno rozmawiał. Obawiając się o uczniów i swoje bezpieczeństwo, pozostawiłam na kilka minut klasę, by wezwać pomoc - wicedyrektorów. Moja nieobecność w klasie trwała (jak wspomniałam) kilka minut. Pani wicedyrektor nie zechciała przyjść do klasy. Jedynie upomniała mnie, że nie wolno mi zostawiać klasy. Po powrocie do sali lekcyjnej kontynuowałam zajęcia. Po kilku minutach przyszła P. psycholog, by zabrać na rozmowę ucznia, który rozmawiał przez telefon. Po zakończonej lekcji, napisałam w wiadomości elektronicznej - w dzienniku Librus informację do Dyrektora szkoły o zdarzeniu,które miało miejsce podczas lekcji. W mojej wiadomości podałam powód, dla którego zmuszona byłam na kilka minut opuścić salę lekcyjną, zaznaczając, że jestem świadoma, iż nie powinnam tego zrobić. Ponadto, zapytałam, jak powinnam zachować się w sytuacji trudnej z uczniem. Za dwa dni zostałam poproszona na rozmowę do gabinetu dyrektora, który stwierdził, iż moja wiadomość była prowokacją. Miałam jeszcze raz wytłumaczyć, dlaczego pozostawiłam klasę bez opieki. Nie uzyskałam odpowiedzi na moje pytania, natomiast została została sporządzona w obecności świadka Pani Dyrektor notatka z mojego wyjaśnienia (23.02.2018r.), a 27.02.2018r. sporządzono pismo w sprawie wymierzenia dla mnie kary porządkowej z art. 108 Kodeksu pracy i oraz art. 75 KN, którą nadano do mnie listem poleconym. Moje pytanie odnośnie całej sytuacji: 1. Czy 7 dni o wniesienie sprzeciwu od wymierzonej kary jest liczone jako dni robocze? 2. Czy mogę w sprzeciwie podać: - że w szkole nie funkcjonują procedury postępowania w sytuacjach konfliktowych z uczniem? - monitoring szkolny wskaże, ile czasu byłam nieobecna w sali lekcyjnej - w tym czasie nie było w gabinecie pedagoga ani psychologa - sytuacja taka miała miejsce po raz pierwszy - nigdy dotąd nie byłam karana.

Pracownik nie musi zgadzać się z nałożoną przez pracodawcę karą porządkową. Jeśli uważa, że został ukarany niesłusznie może walczyć o jej uchylenie najpierw w zakładzie pracy, później w sądzie. Ma prawo do wniesienia sprzeciwu, jeżeli jego zdaniem zastosowanie kary porządkowej nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa. Sprzeciw ten wnosi się do pracodawcy.
Termin do wniesienia przez pracownika sprzeciwu od nałożonej kary wynosi siedem dni i jest liczony od dnia zawiadomienia go o ukaraniu, przy czym chodzi tu o dni kalendarzowe, a nie dni robocze  (art. 112 § 1 Kodeksu pracy). Niedotrzymanie tego terminu przez pracownika powoduje utratę możliwości wniesienia sprzeciwu. Warto podkreślić, że nie ulega on przywróceniu. Dlatego też w razie wniesienia przez pracownika sprzeciwu po upływie siedmiu dni od daty otrzymania zawiadomienia o wymierzonej karze, pracodawca może go odrzucić informując pracownika, że prawo do jego wniesienia wygasło wraz z upływem kodeksowego terminu. Należy zwrócić uwagę, że jeżeli pracodawca w zawiadomieniu o ukaraniu nie zamieścił informacji o prawie do wniesienia sprzeciwu, wówczas w ogóle nie rozpoczyna się bieg terminu do wniesienia sprzeciwu.
W uzasadnieniu sprzeciwu od ukarania karą porządkową z art.108 Kodeksu pracy można podnieść brak w szkole procedur postępowania nauczyciela z uczniem w sytuacjach trudnych wychowawczo, jednak najważniejsze jest wykazanie, że zastosowanie kary porządkowej nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy ( tekst jedn.: Dz. U. z 2018r. poz.108 z późn.zm.).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT