Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracodawcą nauczyciela jest szkoła, nie zaś dyrektor, z tego względu umowa zawarta z nauczycielem przez szkołę reprezentowaną przez poprzedniego dyrektora w czasie...

PORADA PRAWNA

01 września 2017 Kadry

Jestem nauczycielem dyplomowanym. W dniu 7 sierpnia podpisałam umowę do pracy w szkole podstawowej na stanowisko nauczyciela języka niemieckiego. Zatrudniała mnie dyrektorka szkoły, która swoją funkcję pełniła do 31 sierpnie, gdyż od 1 września objęła stanowisko dyrektora w innej placówce. Byłam ujęta w arkuszu organizacyjnym, który pani dyrektor przygotowała i przesłała go przyszłej pani dyrektor, która obejmowała placówkę w dniu 1 września. Nowa pani dyrektor stwierdziła, że jestem nieprawnie zatrudniona (podważyła decyzję swojej poprzedniczki), stwierdziła, że nie ma dla mnie godzin, gdyż przyjęła kogoś innego. Dziś na posiedzeniu rady pedagogicznej nie zostałam w ogóle przedstawiona jako pracownik szkoły, nie przydzielono mi żadnych czynności. Co ja mam w tej sytuacji zrobić? Jak mam się zachować?

Pracodawcą nauczyciela jest szkoła, nie zaś dyrektor, z tego względu umowa zawarta z nauczycielem przez szkołę reprezentowaną przez poprzedniego dyrektora w czasie pełnienie funkcji kierowniczej (art. 39 ust. 3 pkt 1 UoSO, art. 10 ust. 1 KN) jest ważna i obowiązuje, dopóki nie zostanie rozwiązana. W sytuacji, gdy nauczyciel nie otrzymuje przydziału godzin, mimo wszystko powinien stale wyrażać gotowość do pracy, co może m.in. sformułować na piśmie skierowanym do dyrektora (załączając jako dowód kopię umowy o pracę) oraz stawiać się w szkole, jeśli nie jest to jemu uniemożliwiane. Jeśli szkoła nie dysponuje godzinami, powinna wypłacać wynagrodzenie za przestój nauczycielowi gotowemu do świadczenia pracy (art. 80 i art. 81 § 1 KP). Brak zapłaty wynagrodzenia np. z powodu podważania istnienia stosunku pracy lub uniemożliwianie wykonywania pracy uprawniają nauczyciela do wytoczenia powództwa o zapłatę lub o dopuszczenie do pracy na warunkach określonych w umowie (art. 22 § 1 KP).

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT