Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielem dyplomowanym. W dniu 7 sierpnia podpisałam umowę do pracy w szkole podstawowej na stanowisko nauczyciela języka niemieckiego. Zatrudniała mnie dyrektorka szkoły, która swoją funkcję pełniła do 31 sierpnie, gdyż od 1 września objęła stanowisko dyrektora w innej placówce. Byłam ujęta w arkuszu organizacyjnym, który pani dyrektor przygotowała i przesłała go przyszłej pani dyrektor, która obejmowała placówkę w dniu 1 września. Nowa pani dyrektor stwierdziła, że jestem nieprawnie zatrudniona (podważyła decyzję swojej poprzedniczki), stwierdziła, że nie ma dla mnie godzin, gdyż przyjęła kogoś innego. Dziś na posiedzeniu rady pedagogicznej nie zostałam w ogóle przedstawiona jako pracownik szkoły, nie przydzielono mi żadnych czynności. Co ja mam w tej sytuacji zrobić? Jak mam się zachować?
Pracodawcą nauczyciela jest szkoła, nie zaś dyrektor, z tego względu umowa zawarta z nauczycielem przez szkołę reprezentowaną przez poprzedniego dyrektora w czasie pełnienie funkcji kierowniczej (art. 39 ust. 3 pkt 1 UoSO, art. 10 ust. 1 KN) jest ważna i obowiązuje, dopóki nie zostanie rozwiązana. W sytuacji, gdy nauczyciel nie otrzymuje przydziału godzin, mimo wszystko powinien stale wyrażać gotowość do pracy, co może m.in. sformułować na piśmie skierowanym do dyrektora (załączając jako dowód kopię umowy o pracę) oraz stawiać się w szkole, jeśli nie jest to jemu uniemożliwiane. Jeśli szkoła nie dysponuje godzinami, powinna wypłacać wynagrodzenie za przestój nauczycielowi gotowemu do świadczenia pracy (art. 80 i art. 81 § 1 KP). Brak zapłaty wynagrodzenia np. z powodu podważania istnienia stosunku pracy lub uniemożliwianie wykonywania pracy uprawniają nauczyciela do wytoczenia powództwa o zapłatę lub o dopuszczenie do pracy na warunkach określonych w umowie (art. 22 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 17 stycznia 2019 r zmarł nasz długoletni pracownik.
Pierwsza żona mu zmarła. 27 grudnia 1995r zawarł drugi związek małżeński ale tylko kościelny (przedstawiono potwierdzenie zawarcia związku małżeńskiego kościelnego).
Ślubu cywilnego nie zawarł.
Z pierwszego małżeństwa miał dwoje dzieci. Z drugiego małżeństwa dzieci nie miał.
Czy na podstawie okazanego dokumentu zawarcia ślubu kościelnego – mogę wypłacić żonie po zmarłym odprawę pośmiertną, trzynastkę, wynagrodzenie za część miesiąca, ekwiwalent urlopowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniony został nauczyciel z Ukrainy mający wymagane kwalifikacje, posiadający staż pracy pedagogicznej na terenie Ukrainy. Czy można powyższy staż zaliczyć do stażu pracy w Polsce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do kucharza zatrudnionego w stołówce szkolnej i którego stanowisko znajduje się w ustawie o pracownikach samorządowych stosuje się rozporządzenie o wynagradzaniu pracowników samorządowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na poniższe pytania. Dla ułatwienia podzieliłam je na 3 problemy.
1. Problem - świadczenie rehabilitacyjne.
Nauczycielka przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym od 23.12.2014 do 17.12.2015. W tym okresie rachuba wypłacała jej dodatek za wysługę lat.
1) Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego zalicza się do stażu pracy przy obliczaniu dodatku za wysługę lat oraz przy nagrodzie jubileuszowej?
2) Czy za okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje urlop uzupełniający?
2. Problem urlop bezpłatny na studia magisterskie.
Studiująca nauczycielka przedszkola zatrudniona w pełnym wymiarze godzin świadcząca pracę od poniedziałku do piątku była zmuszana brać urlop bezpłatny w ilości łącznie 12 dni w trakcie trzech semestrów. Czy w związku z tym te 12 dni powinno się odliczyć ze stażu pracy przy wyliczaniu dodatku za wysługę lat oraz przy nagrodzie jubileuszowej.
Nauczycielka uczęszczała na studia magisterskie (nie miała skierowania ze szkoły).
Nauczycielka odchodzi na rentę i te 12 brakujących dni może spowodować, że nie otrzyma nagrody jubileuszowej.
3. Problem - naliczanie środków na ZFŚS dla pracujących emerytów
Zatrudniam w szkole byłe pracownice tutejszej szkoły pobierające obecnie emeryturę, tj.:
- sekretarza szkoły w wymiarze 3/8 etatu
- nauczyciela bibliotekarza na 4/30 etatu
1) Czy dział planowania powinien naliczyć środki na ZFŚS na ww. pracownice tak, jak oblicza się na pracowników czy tak, jak na emerytów.
2) Czy przy wypłacie świadczeń z ZFŚS powinnam te pracownice umieścić na liście wypłat dla pracowników czy emerytów. Dotychczas sekretarz szkoły pobierała świadczenia takie jak "wczasy pod gruszą" oraz bony jako emerytka czyli nieopodatkowane. Nauczycielka natomiast pobierała proporcjonalne do etatu świadczenie urlopowe - opodatkowane, a dofinansowanie do wypoczynku oraz bony jako emerytka nieopodatkowane.
Ostatnio pracownica działu socjalnego zwróciła mi uwagę, że świadczenia wypłacane zatrudnionym emerytom należy opodatkować.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy każdy nauczyciel po spełnieniu warunków powinien otrzymać dodatek motywacyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe