Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem (jeszcze) dyrektorem gimnazjum, które 3 miesiące temu stało się zespołem szkół gimnazjalno- licealnym. Szkoły te są od siebie oddalone o 10 kilometrów. Swoją funkcję będę pełnić do 31 sierpnia br. Od 1 września powinnam uczyć swojego przedmiotu w gimnazjum. Czy nowy dyrektor zespołu może mi nakazać uczyć języka polskiego w liceum, skoro przez 30 lat nie uczyłam uczniów tej grupy wiekowej? Gimnazjum, które zostało włączone w zespół, otwierałam dwa lata temu i wraz ze społecznością nadałam mu imię, zintegrowałam młodzież z 10 małych wiosek. Obecnie mam 51 lat i 31 lat przepracowanych przy tablicy. Co mam robić? Planując rok szkolny 2012/2013 przydzieliłam 50 godzin języka polskiego dwojgu polonistom oraz sobie (5+20+25). Polonistka jest zatrudniona na czas określony, ale jest dobrą znajomą dyrektora i przyjaciółką jego żony. Na dzień dzisiejszy (31 maja) nie otrzymałam podania o pracę od tej pani. Czy mam się bać? Czy mam za sobą prawo? Co mam robić?
Teoretycznie nowy dyrektor mógłby przydzielić Pani godziny w liceum, gdyż zespół szkół będzie teraz Pani zakładem pracy. Jeżeli jednak w projekcie organizacyjnym zaplanowany został dla Pani etat w gimnazjum, nie powinno się tego bez ważnej przyczny zmieniać. Przyjmowanie nowych nauczycieli w sytuacji, gdy jest już ich odpowiednia ilość, byłoby nierozsądnym działaniem nowego dyrektora. Skoro nie uczyla Pani przez 30 lat licealistów, również byłoby nierozsądnym przyznanie Pani takich zajęć.
Decyzja należy jednak do dyrektora, a zgodnie z kodeksem pracy:
Art. 262 § 2. Nie podlegają właściwości sądów pracy spory dotyczące:
1) ustanawiania nowych warunków pracy i płacy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zapoznałam się z Państwa wpisem z 2010 roku dotyczącym zajęć z WDŻ na świadectwie szkolnym, gdzie pojawiała się informacja,że nie powinno go być. Czy nadal to obowiązuje? Po co w takim razie ten WDŻ? W wielu szkołach wpisu dokonuje się w miejscu zajęcia dodatkowe.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka może równolegle zostać objęte nauczaniem indywidualnym (oczywiście za zgodą organu prowadzącego).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do końca listopada szkoła gimnazja) ma dokonać zmian w Statucie dotyczących warunków realizacji projektów edukacyjnych, ale dla mnie zapis w rozporządzeniu jest zbyt ogólny - co należy rozumieć pod sformułowaniem "warunki"?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla absolwenta gimnazjum, który od roku szkolnego 2019/2020 rozpoczął naukę w klasie I w 4-letnim technikum, wpisuje się w arkuszu ocen MEN-I/50/2 w części "Inne zajęcia" wychowanie do życia w rodzinie? Przepisy prawa jasno precyzują obowiązek wpisania wychowania do życia w rodzinie dla absolwenta szkoły podstawowej w arkuszu MEN-I/50/2 w części "Inne zajęcia", który w roku szkolnym 2019/2020 rozpoczął naukę w 5-letnim technikum w klasie I, natomiast nie precyzują obowiązku wpisywania dla absolwenta gimnazjum. Proszę o wyjaśnienie problemu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przy szkole podstawowej organ prowadzący chce utworzyć całodzienne przedszkole dla dzieci 3-5 letnich oraz przekształcić 5- godzinny oddział przedszkolny w całodzienny. Jakie warunki musi spełniać szkoła aby móc utworzyć taki zespół szkolno-przedszkolny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe