Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Wprawdzie połączenie szkół w zespół stanowi reorganizację, jednak nie można pomijać sytuacji poszczególnych szkół wchodzących w jego skład i stanowić jedynego...

PORADA PRAWNA

11 maja 2016 Prawo oświatowe

Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, która wejdzie w skład zespołu od 01.09.2016r. Jestem po rozmowie z organem prowadzącym, który sugeruje mi, abym wypowiedziała nauczycielom zatrudnionym przez mianowanie, chociaż w szkole podstawowej są dla tych nauczycieli godziny od września: 1. Nauczyciel j. polskiego i historii będzie mieć od września łącznie 22 godz dydaktyczne; 2. Nauczyciel przyrody i edukacji wczesnoszkolnej będzie mieć 18 godzin dyd. Organ prowadzący chce te godziny "dać" n-lom zatrudnionym w gimnazjum, chociaż mają oni zaplanowanych tam mniej godzin dyd.i to oni mogliby otrzymać wypowiedzenie, gdyż zmniejszyła się u nich liczba oddziałów i w przyszłym roku szkolnym będzie jeszcze mniejsza. W naszej szkole podstawowej nic nie ulega zmianie- pozostaje taka sama liczba oddziałów i szkoła nie przechodzi żadnej reorganizacji. Rozmawiając z organem prowadzącym powoływałam się na kartę nauczyciela i podkreślałam, że nie mam podstaw prawnych do zwolnienia tych nauczycieli. Organ prowadzący poinformował, że w przypadku łączenia szkół można to uznać za reorganizację szkoły. Kto ma rację?

Wprawdzie połączenie szkół w zespół stanowi reorganizację, jednak nie można pomijać sytuacji poszczególnych szkół wchodzących w jego skład i stanowić jedynego kryterium wyboru nauczycieli do zwolnienia (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN). Przydzielenie w nowym roku szkolnym większej liczby godzin nauczycielom gimnazjum w szkole podstawowej (skutkujące zwalnianiem nauczycieli szkół podstawowych) musiałoby być uzasadnione wyższym stopniem awansu, kwalifikacjami, doświadczeniem w prowadzeniu poszczególnych zajęć prowadzonych w szkole podstawowej przez nauczycieli gimnazjów aktualnie lub w przeszłości, ewentualnie innymi obiektywnymi kryteriami (sukcesami pedagogicznymi, nieobecnościami nauczycieli szkoły podstawowej dezorganizującymi pracę). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT