Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego,z dniem 01.12.2017 r. księgowa zatrudniona w mojej placówce przeszła na cały etat do Zespołu Szkół Rolniczych i jednocześnie obsługuje dwie szkoły.Mam podpisane porozumienie z tamtym dyrektorem szkoły na obsługę finansową mojej placówki przez księgową zatrudnioną w ZSR. Kto powinien podpisywać sprawozdania i plany finansowe mojej szkoły?
Zakres obowiązków powierzonych jednostce obsługującej w ramach porozumienia powinien zostać jasno sformułowany i nie budzić wątpliwości interpretacyjnych.
Od 1 stycznia 2018r. nastąpiła zmiana rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej. Zgodnie z § 33 ust. 6 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017r. poz.1911) sprawozdanie finansowe jednostki obsługiwanej podpisuje kierownik jednostki obsługującej – w zakresie obowiązków powierzonych porozumieniem oraz główny księgowy tej jednostki. Kierownik ten jest również odpowiedzialny za przekazanie tego sprawozdania do zarządu jednostki samorządu terytorialnego.
Z kolei z art. 53 ust. 1 ustawy o finansach publicznych wynika, że kierownik jednostki sektora finansów publicznych jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej tej jednostki, a art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości stanowi, iż kierownik jednostki, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej, ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w sytuacji, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości zostaną powierzone innej jednostce, o której mowa w art. 11 ust. 2., za jej zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę lub przedsiębiorcę powinno być stwierdzone w formie pisemnej. W praktyce ciężar decyzyjny w zakresie najważniejszych spraw z zakresu gospodarki finansowej po powierzeniu obowiązków innej jednostce spoczywa nadal na kierowniku jednostki obsługiwanej. Należy także pamiętać, że powierzenie obowiązków innej jednostce nie może pozbawić samodzielności jednostki obsługiwanej. Zakres porozumienia na obsługę finansową nie może obejmować kompetencji kierownika jednostki obsługiwanej do sporządzania i zatwierdzania planu finansowego oraz przeniesień wydatków w tym planie.
Podstawa prawna:
1.Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej
(Dz.U. z 2017r. poz.1911).
2. Ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2018r. poz.385).
3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. poz. 2077 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wypłacamy ekwiwalent za pranie odzieży z dołu tzn. za rok poprzedni w 2020 za 2019 (dotyczy obsługi i nauczycieli wf). Czy należy się ekwiwalent nauczycielowi wf który w 2019 był zatrudniony na zastępstwo od stycznia do czerwca, a obecnie nie jest już pracownikiem naszej szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieją przepisy określające minimalny czas przerwy wakacyjnej dla niepublicznego punktu przedszkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rada Rodziców z zebranych składek zakupiła do szkoły komputery.
Wójt gminy żąda przekazania komputerów innej szkole.
Czy ma do tego prawo?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy z subwencji oświatowej można w przedszkolu niepublicznym sfinansować nauczycielowi kurs kwalifikacyjny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń klasy czwartej technikum, który w szkolnym planie nauczania m. in. ma przedmioty: język niemiecki, język angielski oraz język niemiecki w budownictwie, uzyskał opinię z poradni PP o zwolnieniu z języka niemieckiego. Powstały wątpliwości, co z językiem niemieckim w budownictwie. Stanowisko poradni PP jest akie, że uczeń powinien być zwolniony z języka niemieckiego oraz języka niemieckiego w budownictwie. Jako dyrektor szkoły jestem jednak w stanie zapewnić uczniowi udział w zajęciach z języka angielskiego w budownictwie w zamian za język niemiecki w budownictwie. Jaka jest wykładnia prawna w sprawie? Jak należy postąpić? Jaki dokument skierowany do ucznia jako dyrektor muszę przygotować?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe