Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem Przedszkola Miejskiego w Mielcu. Mam pytanie dotyczące zasiłku na zagospodarowanie. Moja nauczycielka w ubiegłym roku szkolnym otrzymała zasiłek na zagospodarowanie. W sierpniu tego roku kończy się jej umowa o pracę. Zgodnie z wymogami po otrzymaniu zasiłku należy przepracować trzy lata w edukacji. W związku z tym, mam pytanie czy zatrudniając się w prywatnym przedszkolu na stanowisku nauczyciela ten wymóg zostanie spełniony?
Praca w prywatnym przedszkolu stanowi przesłankę zobowiązania nauczyciela przez organ prowadzący do zwrotu zasiłku na zagospodarowanie. Na podstawie art. 138 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2017 r., poz. 2203 ze zm. zasiłek na zagospodarowanie podlega zwrotowi na zasadach określonych w art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2018 r., czyli jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. Pojęcie szkoły definiuje art. 3 pkt 2 KN jako przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1 KN, a także odpowiednio ich zespoły (są to tylko jednostki oświatowe prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego). Przedszkola prywatne (niesamorządowe) publiczne oraz niepubliczne wymienia natomiast art. 1 ust. 2 pkt 2 KN, czyli praca w nich nie jest pracą w placówkach uprawniających do zachowania prawa do zasiłku na zagospodarowanie, jeśli jest podjęta przed upływem 3 lat od uzyskania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy organ prowadzący szkołę przed utworzeniem Powiatowego Centrum Sportu na bazie obiektów sportowych szkoły powinien mieć opinię Rady Pedagogicznej , Rady Rodziców. Jeśli tak czy jest ona wiążąca w przypadku opinii negatywnej.
Dziękuje
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób wpisać pięciolatki oraz sześciolatki do nowej księgi uczniów (MEN-I/14) oraz jak zaznaczyć drugi rok w oddziale przedszkolnym w przypadku obecnych sześciolatków?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy właściciel przedszkola, będący jednocześnie organem prowadzącym i pełniącym funkcję dyrektora w szkole publicznej, może pobierać wynagrodzenie za pełnienie ww. funkcji z dotacji oświatowej? Jeśli tak to na jakiej podstawie może się to odbywać? Czy musi to być jakaś umowa czy zarządzenie organu prowadzącego? Czy może pobierać wynagrodzenie na podstawie faktury?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak napisać decyzję odmowną na wniosek rodzica o udzielenie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników w ramach programu "Wyprawka szkolna" - dziecko ma orzeczenie o kształceniu specjalnym ze względu na Zespół Aspergera.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli szkoła organizuje wycieczkę krajową lub zagraniczną wspólnie z biurem podróży, to kto w imieniu szkoły podpisuje umowę z biurem podróży? Czy może to zrobić nauczyciel będący kierownikiem wycieczki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe