Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem poradni psychologiczno-pedagogicznej. W związku z pełnieniem tej funkcji mam zniżkę godzin- 8 godzin dydaktycznych? Czy pozbawienie mnie przez organ prowadzący części dodatku za trudne warunki pracy jest zgodne z prawem?
Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. poz.1189 z późn.zm.) nauczycielom pracującym w trudnych warunkach pracy przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Prawo do dodatku wynika z ustawy, a wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiący podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku określony został w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014r. poz.416 z późn.zm.). Ocena, czy warunki, w których pracuje nauczyciel należy uznać za trudne nie należy ani do kompetencji organu prowadzącego, ani dyrektora. Zostały one określone w rozporządzeniu. Zgodnie z przepisem § 8 pkt 19 rozporządzenia, jeśli dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej prowadzi badania psychologiczno-pedagogiczne, w tym badania logopedyczne, udziela pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, a także udziela rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, to przysługuje mu dodatek za trudne warunki pracy.
W świetle obowiązujących przepisów, kompetencje w zakresie ustalania wysokości stawek dodatków za warunki pracy oraz szczegółowych warunków przyznawania tych dodatków na mocy art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy Karta Nauczyciela, posiada organ prowadzący placówkę. W tym zakresie jednostka samorządu terytorialnego podejmuje decyzje w granicach obowiązujących przepisów, samodzielnie i na własną odpowiedzialność. Stosownie natomiast do postanowień art. 91c ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela, wątpliwości dotyczące uprawnienia nauczycieli do dodatku za warunki pracy są rozstrzygane przez właściwe sądy pracy. Odpowiedź na pytanie będzie możliwa po zapoznaniu się z regulaminem wynagradzania nauczycieli ( w części dotyczącej dodatku za trudne warunki pracy) oraz zakresem realizacji przez dyrektora poradni zadań wymienionych w § 8 pkt 19 rozporządzenia.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. poz.1189 z późn.zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (tekst jedn.: Dz.U.z 2014r. poz.416 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem magistrem edukacji wczesnoszkolnej. Ukończyłam również podyplomowe studia z zakresu terapii pedagogicznej i zarządzanie oświatą. Czy z takimi kwalifikacjami mogę ubiegać się o stanowisko dyrektora zespołu szkół (skład: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum)?
- Czy gmina może żądać od nas (niepubliczna szkoła podstawowa) zwrotu dotacji za poprzedni rok, motywując to tym, że w planie budżetu uwzględniono wyższą kwotę dotacji, a po przeliczeniu budżetu okazało się, że kwota dotacji jest mniejsza? Do 15 stycznia 2013 r. przedłożyliśmy gminie rozliczenie dotacji za ubiegły rok, z którego wynika, że dotacja została wykorzystana. W lutym otrzymaliśmy wezwanie do zwrotu różnicy dotacji. Nadmieniam, iż nie posiadamy takiej kwoty i nie możemy też kwoty tej zwrócić z dotacji za rok 2014. Wójt żąda zwrotu dotacji i wydał odpowiednie decyzje administracyjne.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dziecko ukraińskie nie mające meldunku w Polsce można przyjąć do niepublicznego punktu przedszkolnego prowadzonego przez stowarzyszenie? Jeżeli tak, to czy gmina ma obowiązek przekazywać na takie dziecko dotację dla stowarzyszenia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc.Czy mam obowiązek objąć funduszem socjalnym nauczyciela, który został zwolniony z art 20 lutym 2001 roku i do 01-2009 roku pracował w innych zakładach pracy (nie oświatowych). W 2009 roku osiągnął wiek 55 lat i otrzymał emeryturę nauczycielską na starych zasadach. W 2011 roku złożył podanie o objęcie go funduszem socjalnym, twierdząc, że jest moim emerytem. Było to dla mnie zaskoczeniem, gdyż nawet nie miałam wiedzy o tym, że ten były nauczyciel uzyskał emeryturę nauczycielską w 2009 roku.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc w sprawie dotyczącej nauczyciela przedszkola, świetlicy szkolnej czy bibliotekarza, którzy w okresie kształcenia na odległość nie z ich winy, nie są w stanie realizować godzin wynikających z ich umowy czy arkusza organizacji pracy szkoły. Czy ka wówczas zastosowanie art 81 kodeksu pracy? Co dokładnie rozumie się pod pojęciem " wynagrodzenie wg osobistego zaszeregowania"? Czy tylko wynagrodzenie zasadnicze, czy także dodatki a w tym wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, bo o takie nauczycielom tym chodzi... dziękuję
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe