Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. poz.1189 z późn.zm.) nauczycielom pracującym w trudnych warunkach pracy...

PORADA PRAWNA

04 kwietnia 2018 Prawo oświatowe

Jestem dyrektorem poradni psychologiczno-pedagogicznej. W związku z pełnieniem tej funkcji mam zniżkę godzin- 8 godzin dydaktycznych? Czy pozbawienie mnie przez organ prowadzący części dodatku za trudne warunki pracy jest zgodne z prawem?

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. poz.1189 z późn.zm.) nauczycielom pracującym w trudnych warunkach pracy przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Prawo do dodatku wynika z ustawy, a wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiący podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku określony został w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014r. poz.416 z późn.zm.). Ocena, czy warunki, w których pracuje nauczyciel należy uznać za trudne nie należy ani do kompetencji organu prowadzącego, ani dyrektora. Zostały one określone w rozporządzeniu. Zgodnie z przepisem § 8 pkt 19 rozporządzenia, jeśli dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej prowadzi badania psychologiczno-pedagogiczne, w tym badania logopedyczne, udziela pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, a także udziela rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej związanej z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, to przysługuje mu dodatek za trudne warunki pracy.

W świetle obowiązujących przepisów, kompetencje w zakresie ustalania wysokości stawek dodatków za warunki pracy oraz szczegółowych warunków przyznawania tych dodatków na mocy art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy Karta Nauczyciela, posiada organ prowadzący placówkę. W tym zakresie jednostka samorządu terytorialnego podejmuje decyzje w granicach obowiązujących przepisów, samodzielnie i na własną odpowiedzialność. Stosownie natomiast do postanowień art. 91c ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela, wątpliwości dotyczące uprawnienia nauczycieli do dodatku za warunki pracy są rozstrzygane przez właściwe sądy pracy. Odpowiedź na pytanie będzie możliwa po zapoznaniu się z regulaminem wynagradzania nauczycieli ( w części dotyczącej dodatku za trudne warunki pracy) oraz zakresem realizacji przez dyrektora poradni zadań wymienionych w § 8 pkt 19 rozporządzenia.

 

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. poz.1189 z późn.zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (tekst jedn.: Dz.U.z 2014r. poz.416 z późn.zm.).

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT