Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 130 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm., postępowanie rekrutacyjne może być prowadzone z...

PORADA PRAWNA

05 maja 2020 Prawo oświatowe

Jako placówka wychowania pozaszkolnego chcemy w czerwcu przeprowadzić rekrutację na zajęcia pozaszkolne. Czy mogę je przeprowadzić jedynie elektronicznie, w związku z epidemią? Jaką podstawę prawną mam wpisać? Czy w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 25 marca 2020 mogę podać listę osób przyjętych na stronie placówki? W jaki sposób mam weryfikować dokumenty przesłane drogą elektroniczną? Czy wystarczy oświadczenie rodziców kandydata o prawdziwości przesłanych dokumentów?

Na podstawie art. 130 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm., postępowanie rekrutacyjne może być prowadzone z wykorzystaniem systemów informatycznych. W orzecznictwie podkreśla się, że system informatyczny to zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania zapewniający przetwarzanie, przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych przez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci telekomunikacyjnego urządzenia końcowego (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 października 2018 r., III SA/Gd 506/18). W sytuacji, gdy placówka nie jest wyposażona w dany system, powinna przyjmować wnioski rekrutacyjne w papierowej formie ale też może zachęcać rodziców kandydatów do skorzystania z możliwości, jakie daje § 11a ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem osoby realizujące swoje prawa i obowiązki wynikające z przepisów oświatowych, w szczególności w zakresie składania wniosków i innych dokumentów, możliwe jest ich podejmowanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, czyli możliwe jest przykładowo złożenie wniosku i załączników mailowo. Natomiast w takiej sytuacji przepisy aktu PO nie nakładają na rodziców dodatkowego wymogu w postaci ogólnego oświadczenia o prawdziwości przesłanych dokumentów. Weryfikacja przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej dotyczy prawdziwości oświadczeń o wielodzietności rodziny kandydata lub o samotnym wychowywaniu dziecka przez kandydata, które są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie nieprawdziwych oświadczeń; z kolei dokumenty dotyczące niepełnosprawności poświadcza rodzic kandydata oświadczając, ze są zgodne z oryginałem – art. 150 ust. 4, 6 i 7 w zw. z ust. 2 pkt 2 lit. a, b i e, art. 144 ust. 3 i art. 131 ust. 2 pkt 1 i 6 PO. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT