Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Szkoła powinna zapewnić uczniom i dzieciom w wieku przedszkolnym bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu busem lub zwracać rodzicom koszt przejazdu przez dziecko ...

PORADA PRAWNA

Jakie warunki musi spełnić szkoła prowadzona przez stowarzyszenie organizując dowóz uczniów oraz dzieci przedszkolne busem, a jakie na autobus?

Szkoła powinna zapewnić uczniom i dzieciom w wieku przedszkolnym bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu busem lub zwracać rodzicom koszt przejazdu przez dziecko środkami komunikacji publicznej (autobusem ) do i ze szkoły.
Organizacja przewozów szkolnych nakłada na szkołę szereg obowiązków. Nie jest to tylko organizacja przejazdów, ale również dbałość o możliwie krótki czas oczekiwania przed i po lekcjach oraz zagospodarowanie tego czasu (np. przez zajęcia świetlicowe). Jeśli w przewozach szkolnych duże znaczenie ma transport publiczny, warto podjąć próbę skoordynowania kursów komunikacji zbiorowej z godzinami rozpoczęcia i zakończenia lekcji. Oprócz tego do zadań szkoły należy troska o bezpieczeństwo wszystkich udających się do szkoły, przede wszystkim pieszych. Organizując dowozy środkami komunikacji publicznej trzeba uwzględnić dostęp uczniów (a przynajmniej ich zdecydowanej większości):

1) do przystanku linii komunikacyjnej prowadzącej do szkoły (zalecane jest, by odległość od miejsca zamieszkania ucznia do przystanku nie przekraczała 1 km),

2) do połączeń odbywających się w godzinach umożliwiających dojazd do szkoły w odpowiednich porach,

3) do połączeń o wystarczającej zdolności przewozowej, a więc niegrożących pozostaniem uczniów na przystanku z powodu przepełnienia?

Czas oczekiwania na lekcje nie powinien przekraczać 30 minut. W przeciwnym razie szkoła jest zobowiązana do organizacji zajęć świetlicowych dla oczekujących uczniów – pozwala to nieco uelastycznić przewozy, znajdując rozsądny kompromis pomiędzy czasem oczekiwania a dostępnością środków transportu. Warto też dodać, że korekty rozkładu jazdy dzięki konsultacjom z przewoźnikami są dużo łatwiejsze do osiągnięcia niż np. dodatkowe kursy.

Przy określaniu zapotrzebowania na przewozy należy również pamiętać, że nie wszyscy spośród uprawnionych będą z nich korzystać – z różnych względów. W przypadku niektórych uczniów rodzice zdecydują się na dowóz prywatnymi samochodami przy okazji codziennych przejazdów do pracy itp. Przysługuje im wtedy zwrot kosztów w wysokości odpowiadającej kosztom transportu zbiorowego, a ich dzieci nie zajmą miejsc w pojazdach na co dzień.
Jeśli większość uczniów w drodze do szkoły korzysta z ogólnodostępnego transportu publicznego
(autobusu) , pożądany jest swojego rodzaju nadzór na jego jakością i bezpieczeństwem. Dlatego należy okresowo zasięgać opinii podróżujących z dziećmi opiekunów, rodziców czy samych uczniów na temat punktualności kursowania, napełnienia pojazdów, stanu pojazdów itp. Kluczową kwestią jest jak zawsze bezpieczeństwo: w pojeździe, na przystanku i w drodze do niego, dlatego element ten nigdy nie może być pomijany zarówno przy organizacji, jak i ewaluacji przewozów szkolnych.

Szkoła ma do wyboru organizację przewozów szkolnych z wykorzystaniem środków transportu (busów) należących do podmiotów gospodarczych, z którymi zawierane są umowy o świadczenie przewozów szkolnych. Do zalet użytkowania busów należy możliwość dostosowania przewozów dokładnie pod potrzeby uczniów i godzin zajęć, dojazd zapewniany jest bezpośrednio pod budynek szkolny, w pojeździe przebywają wyłącznie uczniowie i ich opiekunowie, nie ma więc możliwości zetknięcia się z osobami postronnymi.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz.59 z późn. zm.).

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT